YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüksek gelirli çalışan hedef haline getirildi
Yüksek gelirli çalışan hedef haline getirildi
Yüksek gelirli çalışan hedef haline getirildi
30 Temmuz 2008 / 17:40 Güncelleme: 31 Temmuz 2008 / 00:00

Resmi Gazete'nin 28 Temmuz 2008 tarihli mükerrer baskısında KEY ödemeleri alacaklılarının TC Kimlik No ve Sosyal Güvenlik No'larının açık yayınlanması ekonomi çevrelerinde şaşkınlıkla karşılanırken, "hacker'lara gün doğdu" yorumlarına sebep oldu


Yaklaşık 9 milyon kişinin kimlik bilgileri Başbakanlık Resmi Gazete'nin sitesinde yayınlanınca dolandırıcı ve internet korsanlarını sevindirdi. Üstelik dolandırıcılar bu sistem sayesinde istediği kişinin adını yazarak aradığı bilgilere ulaşabiliyor.


Skandal olarak yorumlanan olayın listeyi hazırlayan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın inanılmaz ihmali yol açtı.


Şahsi bilgilerin ortaya saçılmasının, kredi kartı, internet ve elektronik ortamlar üzerinden yolsuzluk yapanların işlerini önemli oranda kolaylaştıracağı bildiriliyor.


KEY ödemeleri listesi kişilerin gelir durumlarını da büyük ölçüde gösteriyor. Buna göre dolandırılacak yüksek maaşlı kişiler de doğrudan hedef haline getiriliyor. Bununla birlikte, dolandırıcıların işlerini en fazla kolaytıracak olan ise, sözkonusu listenin eksik bilgileri tamamlama fırsatı vermesi. Dolandırıcı ve internet korsanları ismini bildikleri bir şahsın vatandaşlık ve sosyal güvenlik numaralarını da karşılaştırmalı olarak görebilecek. Hem de bu bilgiler sayesinde hedefteki kişinin adres ve telefon numaralarına da ulaşabilecekler.


Ekonomi çevreleri tam listenin yayınlanması yoluyla değil de ÖSS sistemlerinde olduğu gibi sadece TC Vatandaşlık numarasıyla arama yapılmasının yeterli olacağını vurguluyor. 


(KANALAHABER)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler