YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız'dan indirim müjdesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan doğalgazda indirim sinyali.
Yıldız'dan indirim müjdesi
13 Mayıs 2010 / 00:11 Güncelleme: 13 Mayıs 2010 / 08:02

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rus yetkililerle yapılan görüşmelerde doğalgaz piyasasında Türkiye'yi olumlu yönde etkileyecek bir kısım kararlar alındığını, bunların detaylarını önümüzdeki süreçte paylaşacaklarını söyledi.  

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rixos Otel'de düzenlenen Türk-Rus İş Forumu toplantısından ayrılırken basın mensuplarına bugün imzalanan anlaşmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldız, bugün Rusya ile 17 anlaşma imzalandığını belirterek, bu anlaşmaların orta ve uzun vadede, hükümetler arasındaki ilişkileri ticari alandan, sanayi, enerji, ulaştırma ve turizm alanına varıncaya kadar geliştirecek, bir çok sektörü etkileyen ve sektörün önünü açacak olan tarihi anlaşmalar olduğunu söyledi. Bu anlaşmaların içinde hem kısa vadede vizelerin kaldırılması gibi bütün vatandaşları ilgilendiren projeler olduğunu, hem de orta ve uzun vadeli, Türkiye'nin geleceğini yeniden şekillendiren ve yapılandıran, stratejik işbirliğinin altını dolduran önemli anlaşmalar bulunduğunu ifade eden Yıldız, "Ülkemize hayırlı olsun. Bu konuda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşektkür ediyorum" dedi.  

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Yıldız, görüşmelerden Türkiye'nin Gazprom'dan doğalgaz fiyatında indirim talebinin gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine, "Bundan yaklaşık 3-4 ay kadar önce yapılan bu toplantılarda bu sürecin devam ettiğini, nihayetlenmediğini ve uluslararası anlaşmaları da ilgilendiren bu tür toplantılarda her iki ülkenin de yöneticilerinin, bu konudaki yetkililerin önemli katkılar yapmaya hazır olduğunu ve iyi niyet içinde bulunduğunu söylemiştim. Bu yine devam ediyor. Bugünkü toplantılarda da konu gündeme geldi. İyi niyet çerçevesinde doğalgaz piyasasında Türkiye'yi olumlu yönde etkileyecek bir kısım kararlar alındı. Bunların rakamlarıyla ilgili herhangi bir görüşmede bulunmuyoruz" dedi. 'Doğalgazda bir indirim olyacak mı?' sorusuna Yıldız, "İyi niyet çerçevesinde her iki ülkenin de desteklediği bir takım kararlar alındı. Bunların detaylarını önümüzdeki süreçte paylaşacağız" karşılığını verdi. İHA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler