YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
Enerji Bakanı Taner Yıldız, İran'ın doğalgazda indirim talebine olumlu yanıt vermediğini belirterek "Uluslararası hakem heyeti kaçınılmaz"dedi.
Yıldız'dan doğalgaz açıklaması
16 Ocak 2012 / 11:22 Güncelleme: 16 Ocak 2012 / 12:58

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran doğalgazı ile ilgili, "Fiyatların yüksek olduğunu kendilerine ilettik. Kendileri bizimle gelişen konjonktürde aynı kanaatleri paylaşmadılar. Olabilir, saygımız var. Ancak bizim de halkımızın çıkarını göz önünde tutmamız lazım. Ortak bir noktada şu ana kadar buluşamadık, o yüzden tahkim yani uluslar arası hakem heyeti dediğimiz heyet kaçınılmaz gözüküyor." dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, İran doğalgazı ile ilgili bir soru üzerine, "İran'dan doğalgaz alıyoruz. Rusya Federasyonu ile yaptığımız son müzakerelerden sonra diğer girdilerimizin, yani Rusya, İran, Azerbaycan, Nijerya ve Cezayir'den aldığımız doğalgazın sürekli fiyatları göz önünde, bunları kontrol ediyoruz." dedi. 

İran ile Türkiye arasında sıkı işbirlikleri bulunduğunu söyleyen Yıldız, "Ancak bir taraftan da işletmesini sürdürdüğümüz doğalgazın fiyatları ile alakalı rahatsızlığımızı belirttik. Fiyatların yüksek olduğunu kendilerine ilettik. Kendileri bizimle gelişen konjonktürde aynı kanaatleri paylaşmadılar. Olabilir, saygımız var. Ancak bizimde halkımızın çıkarını göz önünde tutmamız lazım. Ortak bir noktada şu ana kadar buluşamadık, o yüzden tahkim yani uluslar arası hakem heyeti dediğimiz heyet kaçınılmaz gözüküyor. Biz de bu manada bu tarz bir davranışı uygun buluyoruz." diye konuştu. 

İran'a bir heyetin gitmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Yıldız, "Teknik heyetler sürekli gidip geliyorlar. Tabi ki olabilir. Eğer bir uzlaşı noktası bu manada görüyorsak, tabi ki biz Tahran'a gideriz, onlar Ankara'ya gelirler. O manada bir sıkıntımız yok." ifadesini kullandı.

Cihan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler