YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıl sonuna kadar izin çıktı
Canlı hayvan ithalatı artan et fiyatlarında istenen düşüşü sağlayamadı. Bunun üzerine Tarım Bakanlığı, yıl sonuna kadar et ithalatına izin verme kararı aldı.
Yıl sonuna kadar izin çıktı
19 Eylül 2010 / 09:19 Güncelleme: 19 Eylül 2010 / 09:34

Canlı hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarında istenen düşüşün sağlanamaması üzerine Tarım Bakanlığı, yıl sonuna kadar et ithalatına izin verdi.

İthalat, bakanlığın ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün tespit ettiği sağlık şartlarına uygun olarak yapılacak. Türkiye'den görevlendirilecek veteriner hekimlerin kontrol ve nezaretinde İslamî usule uygun kesilen hayvanlardan elde edilen taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas şeklindeki etlerin ithalatına müsaade edilecek. Etlerin kalıntı içermemesi ve en fazla 30 aylık hayvanlardan elde edilmesi gerekiyor. Uygulama 31 Aralık 2010'a kadar devam edecek.

Et ithalatı, Et ve Balık Kurumu ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ve kontrol edilen 1. sınıf kombinalar, et ürünleri üretim tesisleri ve yemek üreten tesislerce yapılacak ve kullanılacak. Etlerin kalıntı içermemesi, teste tabi tutulması ve en fazla 30 aylık hayvanlardan elde edilmesi gerekiyor. Daha önce kesilerek dondurulmuş ürünlerin ticaretine müsaade edilmeyecek. Uygulama 31 Aralık 2010 tarihine kadar yürütülecek. Böylece Avrupa Birliği ile ilişkilerde 1998'den beri problem olan 19 bin tonluk et ithalatı taahhüdü de yerine getirilmiş olacak.

Et fiyatlarındaki artışın dengelenmesi için daha önce kasaplık hayvan ve besi hayvanı ithalatı için 'tarife kontenjanı' açılmıştı. Et ve Balık Kurumu, bu kapsamda şimdiye kadar 66 bin ton hayvan ithalatı için ihale yaptı. Kurum, 10 bin ton hayvan ithalatı için de 27 Eylül tarihinde ihale yapacak.
Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler