YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yiğit Bulut'tan Merkez Bankası'na: "Adam olun!"
Yiğit Bulut katıldığı bir televizyon programında Merkez Bankası'nın faiz indirim oranını sert dille eleştirdi ve "Devlet sizi adam saydı, adam gibi davranın!" dedi.
Yiğit Bulut'tan Merkez Bankası'na: "Adam olun!"
25 Şubat 2015 / 09:05 Güncelleme: 25 Şubat 2015 / 09:11

TRT Haber ekranlarında Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında Yiğit Bulut; Şah Fırat operasyonunu, Merkez Bankası'nın faiz indirimini ve başkanlık sistemi yorumladı.

Merkez Bankası'nın, en az 0,50 beklenmesine rağmen 0,25'lik faiz indirimine çok sert tepki gösteren Yiğit Bulut, "ya bizim zekamızla dalga geçiyorlar, ya bu milletle eğleniyorlar, ya da bu işin arkasında başka bir şey var" ifadelerini kullandı.

Yiğit Bulut konuyla ilgili şöyle konuştu:

Biz bu günlere kolay gelmedik. Biz bu günlere cam binalarda oturanların anlattığı masallarla gelmedik. Biz bu günlere dağlarda şehit olanların sayesinde, bu ülke için canını verenlerin sayesinde geldik. Dolayısıyla, bugünler geçip de unutulduğu zaman, ortaya sahte, sanal kahramanlar çıkıyorsa, o sanal kahramanların söylemleriyle kimse Türkiye'yi yargılamaya, algılamaya çalışmasın.

Dava adamlarının, kavga verenlerin Türkiye'si bugünkü Türkiye. Başkanlık sistemi de bir kavganın, bir davanın sonucu. Ve başkanlık sistemini bugün tartışıyorsak, bunun arkasında bir kavga var, bir dava var, bunun arkasında çekilmiş çileler var, bunun arkasında yatılmış hapis günleri var, bunun arkasında aileye kadar varan suikast planları var. Dolayısıyla, sanal kahramanlar, sahte kahramanlar çıkıp da davaya ortak olmaya çalışmasın. Biz kimin ne olduğunu, nerden geldiğini, nereye gittiğini, hepsini çok iyi biliyoruz.

Zor günlerin insanları sayesinde Türkiye bugünlere geldi. Zor günlerde canını vermeyi bilenler sayesinde Türkiye bugünlere geldi. Zor günlerde ateşi eliyle tutmak zorunda kalanlar sayesinde biz bugün Yeni Türkiye'yi tartışıyoruz.

Merkez Bankası faiz indirimi

Çok açık söyleyeceğim. 4 pilotumuz şehit olmuş. Lafı hiç saklamaya gerek yok. Eğer bu gece 4 aslan gibi insan bu ülke için canını verdiyse, ben burada konuşurken lafı saklarsam adam değilim.

Birçok insan bu ülke için canını veriyor, elinden geleni yapıyor ama her türlü rahat koltukta oturup da bu ülke için hiçbir şey yapmayı göze alamayanlar da var. Açık seçik söylemek lazım. İşte Merkez Bankası'nın faiz indirimi.

"Ya zekamızla dalga geçiyorlar ya da bu işin arkasında başka bir şey var"

Ya bizim zekamızla dalga geçiyorlar, ya bu milletle eğleniyorlar, ya bu işin arkasında başka bir şey var. Artık çanak çömlek patladı. Lafı saklamanın anlamı yok. 0,25! Ne sağa yarasın, ne sola yarasın. "Küresel baronlar başımı sevsin" diye karar alıyorsan, hangi makamda olursan ol, hangi koltukta oturuyorsan otur... gerisini söylemek istemiyorum. Ve bugün kalkmış elini ateşe dahi uzatmayanlar, ateşin içinde yatıp ateşin içinde kalkanlar hakkında konuşmaya başlamışlar. Herkes oturduğu koltuğun hakkını verecek.

"Bu devlet sizi adam saydı, adam gibi davranın"

Bu devlet size her şeyi vermiş, bu devlet sizi korumuş, bu devlet sizi kollamış, bu devlet sizi adam etmiş, adam saymış, adam gibi davranın.

Şah Fırat Operasyonu

Süleyman Şah türbesinin oldukça başarılı bir operasyonla yeni yerine nakledilmesi üzerinden TSK'ya saldıranlara da sert tepki gösteren Yiğit Bulut, bu tutumun aklı başında insanların tutumu olamayacağının altını çizdi. Bugünlerin TSK'ya dil uzatma günleri olmadığına, birlik olma günleri olduğuna vurgu yapan Bulut, "ha paralel örgütle berabersen, o örgütle beraber TSK'ya kumpas kurduysan, seni o makamlarda paralel örgüt tutuyorsa, o zaman sen de onların dümen suyunda konuşursun" şeklinde konuştu.

Yiği Bulut konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü:

Seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın, kendi yaptığı açıklamalarda da belirttiği gibi Başkomutan sıfatıyla sevk ve idaresinde bulunduğu bir operasyon gerçekleştiriyor. Ve bu operasyonda katil Esed'in Suriye'sinin topraklarında onlarca kilometre içeri giriyor. Her 1 kilometresinde personel ve tank bırakıyor. Ve gidip oradan bizim için çok önemli olan, tarihimizin önemli sembollerinden, bize kim olduğumuzu hatırlatan önemli sembollerinden birini, o emaneti alarak oradan geri dönüyor. Terör örgütlerinin kol gezdiği, kendi ülkesini yönettiğini iddia eden kişinin dahi bir başterörist olduğu o topraklarda bir operasyon gerçekleştiriyoruz. Halen içeride birileri, siyaset yapma adına Türk Silahlı Kuvvetleri'ne dil uzatıyor. TSK'ya dil uzatma, TSK'yı istediği zaman yerden yere vurma, rencide etme noktasından, bu ülkenin aklı başında insanlarının uzaklaşması gerekiyor.

"Paralel Örgüt ile berabersen onun dümen suyundan konuşursun"

Ha, paralel örgütle berabersen, paralel örgütle beraber TSK'ya kumpas kurduysan, TSK'yı yıpratmak için oradaysan veya seni o makamda paralel örgüt tutuyorsa, o zaman sen onların dümen suyunda konuşursun.

"Zaman TSK'ya dil uzatma zamanı değil"

Ama sen bu ülkeyi seviyorsan, sen bu ülkenin akıllı, aklı başında, vicdanlı bir ferdiysen TSK'nın nasıl bir saldırı altında olduğunu zaten görmelisin. Zaman TSK'ya dil uzatma zamanı değildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, kuruluşunun 100. yılına giderken, en büyük adımları atmaya çalışırken, çevresi düşmanlarla, örgütlerle, iç ve dış hainlerle sarılmışken bu iç ve dış yerleşik odaklara karşı savaş veren dinamiklerimizden olan TSK'ya dil uzatma zamanı değildir zaman. Eleştiri yapma zamanı bile değildir. Zor günlerden geçerken eleştiriye dahi ara vermek gerekebilir.

"TSK'ya kumpas 28 Şubat'tan önce planlandı"

Defalarca yazdım. TSK'ya kim neden saldırıyor? TSK'yı kimler neden yıpratıyor? 2006'dan beri aynı yazıyı yazıyorum. 1997'de yapılan plan gereği TSK yıpratıldı. 28 Şubat süreci daha başlamamıştı. 28 Şubat sürecinin ne olduğunu da, ayrıca analiz etmemiz gerekiyor.

"TSK hakkında şok cümle: "Karşımızdaki en büyük engel TSK'dır"

Ortadoğu'nun yeniden şekillenmesinde yer alacak olan küresel güçler nota aynen şunu yazdılar (11 Eylül saldırısı daha yok ortada): Ortadoğu'daki yeniden şekillendirme harekatında karşımızdaki en büyük engel Türk Silahlı Kuvvetleri'dir.

Ne yapalım, yıpratalım. Ne yapalım, parçalayalım. Ne yapalım, bir kısmını etkisiz hale getirelim.

"TSK 'Mask' hamlesiyle tehdide cevap verdi"

Yıl 1997. O dönemde TSK, MASK yani Milli Askeri Stratejik Konsept Belgesi'ni değiştirerek bu tehdide cevap verdi. Bu tehdit nereden geldi, Neo-Con'lardan geldi. Ve onların Türkiye'deki uzantılarından geldi. Ve onların içerideki paralel yapılanmalarından geldi. "Güney'deki bi ülkenin" katkısıyla geldi. Çuval geçirmeye kadar gitti.

"Türk askerinin başına çuval geçirenler..."

Ve çok açık söyleyeyim, 4 Temmuz 2003'te çuval geçiren Amerikan askeri görünümlü Neo-Con uzantısının oradaki uzvuydu. Amerikan devletini ve Amerikalıların yüzde 100'ünün bunun arkasında durduğunu söylemek mümkün değil.

"Amerika Başkanı'ndan bomba itiraf"

Neo-Con'lar o dönemde Amerika'ya hakimdi. Başkan Eisenhower'ın ayrılık konuşması var. Diyor ki, "Amerika bugünden sonra belki, yüzyıllar sürecek bir askeri sınai kompleksin kontrolü altına girmiştir. Bu askeri sınai kompleksi önümüzdeki süreçte engelleyemezsek Amerika için çok zor günler bizi bekliyor, demokrasi için de çok büyük bir tehdittir" diyor.

"Plana karşı çıkan başkanları bile vurdular"

Arkasından gelen başkanların bazılarını vuruyorlar. Kimleri? Savaşa karşı çıkanları. Vietnam'da binlerce helikopter kayboluyor. Yüzlerce değil bakın. Ne dediğimi bilerek söylüyorum. Binlerce helikopter, füze, malzeme, tank... Bunların parasını kim ödüyor? Amerikan halkı ödüyor. Trilyon dolarlar gidiyor.

"TSK dimdik durdu"

Ve "yeter, bu kirli savaşı durduralım" diyen Başkan vuruluyor. Başkan'ı vuran da vuruluyor. Onu vuranı vuran da yok oluyor. Şimdi, bütün bunları dikkate aldığınız zaman, bugün Türkiye'de TSK'ya yönelik konuşanların, TSK'nın, küresel bir askeri sınai kompleksin karşısında nasıl dimdik durduğunu da çok iyi bilmeleri gerekiyor.

Bakın bugün başkanlık sistemine geçmeyi tartışıyorsak, başkanlık sistemin kendini bir üst noktaya taşıması. Bir üst noktaya, bütün uzantılarıyla birlikte taşıması. TSK da bu uzantılardan, bu ana kurucu unsurlardan bir tanesi.

"TSK'nın çok hatası oldu tabi ki"

Hatası olmadı mı? Hatası oldu. 1876'lardan beri oldu. Sadrazamın düşürülmesinden, başbakanların asılmasına kadar... Ama şunu söyleyeyim, TSK'nın içine sızdırılan unsurlar ve dönemin senaryosunu yazan aktörler ve senaristlerinin sahaya itmesi sonucu bu hatalara düştü.

 

STAR.COM

11:52
 // 67
Benim paramla o koltuklarda keyif catan tuyu bitmemis yetimin hakkini gozetmeyenler bu gariban halk hep ezildi ama bas komutan geldi bunlar son cirpinislar tadini cikarin 8 haziranda rabbimin izniyle cok seyler degisecek sikinti burda selam ve dua ile...
25 Şubat 2015 11:52
indirim yeterli değil
 // selim
ama iyi bir gelişme....
25 Şubat 2015 Çarşamba 11:06
09:04
 // M.N.A.
Almanya'da emlak faizleri yüzde %1,5 bankaya para Yatirana % 0,4 faiz veriliyor Bizim merkez bankası kimin hizmetinde anlamış değilim...
25 Şubat 2015 09:04
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler