YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli yatırımcılara iyi haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni stopaj düzenlemesini açıkladı...
Yerli yatırımcılara iyi haber
03 Nisan 2010 / 11:08 Güncelleme: 03 Nisan 2010 / 12:23

Maliye Bakanlığı, hisse senedi alım satım kazançlarında, halen olduğu şekilde yerli ve yabancı tüm yatırımcılar için yüzde sıfır stopaj uygulamasına devam edileceğini bildirdi.

Devlet iç borçlanma senetlerinin alım/satım ve itfa kazançlarında ise yerli-yabancı yatırımcı ayrımına dayalı stopaj uygulaması kaldırılarak, sermeye şirketleri (yatırım fonları dahil) için yüzde sıfır oranında; diğer mükellefler (gerçek kişiler ve diğer kurumlar) için ise yüzde 10 oranında stopaj yapılmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Maliye Bakanlığı, Hisse Senedi ve Devlet İç Borçlanma Senetleri alım satım kazançlarının vergilendirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında yerli ve yabancı yatırımcılar için bütün menkul kıymet kazançlarına yüzde 10 oranında stopaj uygulanacağı konusunda haberlerin yer aldığı belirtilirken, ancak, söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri alım satım kazançlarında yabancı yatırımcılar için yüzde 0 stopaj uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiği hatırlatılan açıklamada, söz konusu kararın 8 Ekim 2010 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Ancak, söz konusu kararın yürürlüğe girmesi beklenmeksizin bir düzenleme yapılması amaçlandığı vurgulanan açıklamada, bu çerçevede, yapılan çalışmalar neticesinde, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından vergileme farklılığını ortadan kaldıran yeni bir sistemin uygulamaya konulmasının öngörüldüğünü bildirdi.

YENİ DÜZENLEME NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Maliye Bakanlığında yapılan açıklamaya göre, yeni düzenleme;

-Hisse senedi alım satım kazançlarında, halen olduğu şekilde yerli ve yabancı tüm yatırımcılar için yüzde sıfır (0) stopaj uygulamasına devam edilmesini,

-Devlet iç borçlanma senetlerinin alım/satım ve itfa kazançlarında ise yerli-yabancı yatırımcı ayrımına dayalı stopaj uygulaması kaldırılarak; Sermeye şirketleri (yatırım fonları dahil) için yüzde sıfır oranında; diğer mükellefler (gerçek kişiler ve diğer kurumlar) için ise yüzde 10 oranında stopaj yapılmasını öngörüyor.

A.A.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler