YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerli otodan tasarruf rekoru
Yerli otodan tasarruf rekoru
30 Kasım 2014 18:58
Bakan Fikri Işık, TÜBİTAK'ın mühendisliğiyle geliştirilecek otomobilin yakıt tüketiminde yüzde 40 avantaj sağlayacağını söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 100 kilometreyi 3 liralık bir maliyetle katedecek yerli otomobil üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yerli otomobilin menzili artırılmış elektrikli hibrit olacağını açıklayan Bakan Işık, TÜBİTAK'ın mühendisliğini yürüteceği motorun üretiminin ise özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

Fikri Işık, otomobille şehir dışında akaryakıtla çalışan küçük bir jeneratör aracılığıyla elektrik üretilerek bataryaya aktarılmak suretiyle uzun mesafe yolculuk yapılabileceğini söyledi.

Jeneratörün ihtiyaç duyduğu birkaç litrelik benzin ya da motorinle sürekli seyahatin sağlanacağını ifade eden Işık, yerli otomobille şehir içinde 100 kilometrelik mesafenin 3 liralık maliyetle katedileceğini, yerli otomobilin menzili artırılmış elektrikli hibrit araç olacağını belirtti.

Yerli elektrikli otomobilin hem uzun mesafe gidebileceğini hem de çok tasarruflu olacağını vurgulayan Işık, Kanal 7 televizyonunda yayınlanan programda şunları söyledi;
 
Tübitak lider olacak
 
"Şu anda piyasada olan içten yanmalı motorlu en iyi yakıt tasarrufu sağlayan araçlardan ortalama yüzde 40 daha ekonomik olacak. En iyi olana göre yüzde 35-40 tasarruf var, kısacası her durumda avantajlı bir modele yoğunlaştık.

Ar-Ge departmanı olacak. Burada TÜBİTAK lider olacak, dizayn ve mühendislik katmanı içinde de TÜBİTAK olacak ama daha çok özel sektör yapacak. Şu anda bunu yapan Türk firmaları ile işbirliği gayretindeyiz. Üretim ve pazarlama tamamen özel sektörde olacak, babayiğit o noktada ortaya çıkacak."

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler