YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yerinde sayan ülke 3,4 - 4 kat büyüdü
Yerinde sayan ülke 3,4 - 4 kat büyüdü
27 Eylül 2014 14:35
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Karşı taraftan esen çok güçlü rüzgarlara rağmen, daha önce 10-12 sene yerinde sayan bir ülkeyi, neredeyse 3,5-4 kat büyütmüşüz" dedi.

Şimşek, çeşitli ziyaret ve incelemeler için dün geldiği Artvin'de güne Deriner Barajı'nı inceleyerek başladı. Şimşek, daha sonra Artvin Valiliği'ne geçerek Vali Kemal Cirit'ten ilin sorunları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Valilik binasından yürüyerek Artvin Belediyesi'ne geçen Şimşek, yol boyunca vatandaşlarla ve esnafla selamlaştı.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe'yi makamında ziyaret eden Şimşek, buradan da Ahmet Hamdi Tampınar Kültür Merkezi'ne geçerek, partisinin danışma meclis toplantısına katıldı.

Bakan Şimşek, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin 1990'lı ve 2000'li yılların başında çok zor durumda olduğunu belirterek, "Toplanan vergiler, ülkenin iç ve dış borç faizine zar zor yetişiyordu. Çok fazla hizmet imkanı kalmıyordu. 100 liralık verginin 86 lirası o dönemde faize gidiyordu. Böyle bir ortamda AK Parti geliyor" ifadesini kullandı.

Şimşek, AK Parti iktidara geldikten sonra siyasi istikrarın sağlanmaya başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Siyasi istikrar sağlanınca iyi bir vizyon olunca, hizmet noktasında güçlü bir irade, aşk olunca bakın Türkiye nereden nereye gelebiliyor. Bugün çok şükür topladığımız, milletten aldığımız, yüz liralık verginin 85 lirası hizmete gidiyor. Sadece 15 lirası faize gidiyor. Bu, o günkünün tam tersine bir durum. Yeter ki biz ahenk içerisinde olalım. Sorunları çözme, kaynak üretme noktasında, evimizi düzene sokma noktasında, iyi bir deneyime sahibiz. Bütçeden en büyük pay kime gidiyor, insana gidiyor. Milletimizin geleceğine, ülkemizin geleceğine gidiyor. Çünkü bizim nüfusumuz genç ve Türkiye'nin komşuları ile karşılaştığında çok fazla bir yer altı zenginliği yok. Biz her sene petrol ve doğalgaz ithalatına neredeyse 55-60 milyar dolar veriyoruz. Bu çok büyük rakam. En büyük sermayemiz insanımızdır. O nedenle bütçenin önemli bir kısmını eğitime harcıyoruz. Bugün eğitime yapılan bir liralık yatırım, gelecek 40 yıl bu ülkeye kar olarak geri dönecektir."

"AK Parti'nin en önemli özelliği reformcu olmasıdır"

Türkiye'nin milli gelirinin 1990 yılında 200 milyar dolar olduğunu anımsatan Şimşek, "Milli gelir 12 yıl sonunda 2002 yılında hala yaklaşık 200 milyar dolar. Tam rakam vermek gerekirse 230 milyar dolar. Yerimizde saymışız. Yaklaşık 230 milyar dolardan devraldığımız Türkiye ekonomisini geçen sene 820 milyar dolara çıkarmışız. Neye rağmen, son 60 yılın en büyük ekonomik krizine, en büyük ticari ortağımız olan Avrupa Birliği'nin borç krizine, Ortadoğu'daki büyük çalkantılara ve küresel enerji fiyatlarının 4'e katlandığı bir döneme rağmen. Karşı taraftan esen çok güçlü rüzgarlara rağmen, daha önce 10-12 sene yerinde sayan bir ülkeyi, neredeyse 3,5-4 kat büyütmüşüz. AK Parti'nin en önemli özelliği reformcu olmasıdır" şeklinde konuştu.

Şimşek, reform noktasında da daha iktidara gelmeden ülkenin sorunlarını tespit etmiş, partinin lideri şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde bir program ile Türkiye'nin tüm bu sorunları aştığını ve bu yarışta çok hızlı koştuğunu Avrupa ile arayı kapattığını ifade etti.

Türkiye'nin ve bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, bu zor dönemde Türkiye'nin istikrarını sürdürmesi gerektiğini dile getiren Şimşek, "Bu coğrafyada uzun bir süredir maalesef huzur ve barış yok. Fitne, fesat ve kavga var. Sorunlar böyle çözülmeye çalışılıyor. Bunu değiştirebilecek, ciddi bir şekilde yapıcı rol oynayabilecek en büyük ülke Türkiye'dir. Bölgenin en önemli aktörlerinden bir tanesidir. Türkiye'nin bu rolünü doğru oynayabilmesi için, sorunları daha çok demokrasi daha çok temel hak ve özgürlük ekseninde kardeşlik hukuku çözme çabası içerisinde olan bir AK Parti'nin iktidarda kalması, hizmet kervanını ve bu ilham özelliğini de koruması lazım" dedi.

Çözüm süreci

Bakan Şimşek, çözüm sürecine de değinerek, şunları söyledi:

"Ülkemizde, 30-40 yıldır çok ciddi bir sorunumuz var. Türkiye'nin enerjisini alıp heba eden bizi sürekli aşağıya çeken bir sorun var. Yakın 30-40 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiş, analar ağlamış. 350 milyar dolar ilave savunma harcaması yaptığımız söyleniyor. Kimisine göre dolaylı etkisi ile bir trilyon dolarlık kaynağı bu çerçevede harcamışız. İlk defa şimdiki Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sorunu daha çok demokrasi daha çok temel hak ve özgürlük çerçevesinde, kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirecek bir çerçevede çözme noktasında bir gayret ortaya koyduk. Bunu istemeyen bir çok kesim var."

Bu coğrafyada Çin'den Rusya'ya kadar Balkanlar'a kadar, Ortadoğu ve Afrika'ya kadar, karmaşık etnik problemleri çatışmadan, kan dökmeden, daha çok demokrasi daha temel hak ve özgürlük, kardeşlik hukuku ekseninde çözme çabasının istisna olduğunu kaydeden Şimşek, "Türkiye ilk defa bu noktada, ilham kaynağı olacak inşallah. O nedenle bizim resmi iyi okumamız, evimizde olup bitenleri iyi görmemiz lazım. Yüz yıllardır oynanan çok büyük çerçevede sergilenen oyun, hala bir şekilde oynanıyor. O nedenle emimin, Artvin'deki, Türkiye'nin dört bir yanında kardeşlerimiz geldiğimiz noktayı takdir ediyorlardır. Karşı karşıya kaldığımız sorunların büyüklüğünü, bu coğrafyadaki sorunları, bunların ekonomiye yansıması, bunun diğer bütün diğer alanlara yansımasını, eminim ki görüyorlardır" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler