YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yenilenebilir enerjiye 6,4 milyar lira
Yenilenebilir enerjiye 6,4 milyar lira
21 Ağustos 2016 11:01
Türkiye'de bu yılın ilk yarısında yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere, 6 milyar 477 milyon lira ödeme yapıldı.

Enerji portföyünde yerli ve yenilenebilir kaynaklarının payını en üst seviyeye çıkarmak isteyen Türkiye, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında, rüzgar, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elektrik üretimine kilovatsaat başına alım garantisi veriyor.

Bu alım garantisi rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar cent, jeotermal için 10,5 dolar cent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar cent olarak uygulanıyor. Bu teşvikler yerli ekipman kullanımına göre ufak çaplı değişiklikler gösterebiliyor. 

AA muhabirinin Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu yılın ilk 6 ayında YEKDEM kapsamındaki santraller, 26 milyar 229 milyon 882 bin kilovatsaat elektrik üretti.

Söz konusu alım garantileri çerçevesinde, bu yılın ilk yarısında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğe, 6 milyar 477 milyon lira ödeme yapıldı. Bu miktarın, 250 milyon 871 bin liralık bölümü ise lisanssız elektrik üretimi santrallerine ödendi. 

Elektriğin 59 milyar kilovatsaati YEKDEM'den

Geçen yıl sonunda, YEKDEM kapsamındaki teşviklerden yararlanmak için 556 enerji şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurmuştu. Söz konusu şirketlerin kurulu gücü 14 bin 684 megavat iken yıllık üretimlerinin ise yaklaşık 59 milyar kilovatsaati bulacağını hesaplanmıştı.

Bu hesaplamaya göre, üretimin 35 milyar kilovatsaati hidroelektrikten, 17 milyar kilovatsaati rüzgardan, 5 milyar kilovatsaatijeotermal kaynaklardan ve 1 milyar 630 milyon kilovatsaatlik kısmı ise biyokütle kaynaklarından üretilecek. 

EPDK, nisan ayında yaptığı düzenlemeyle YEKDEM katılımcılarının, sağlıklı üretim planlaması yaparak santrallerinin dengesizliklerini azaltılması karşılığında ek gelir elde edebilmelerinin önünü açmıştı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler