YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yenilenebilir enerjide hedef var, ‘sınır’ yok!
Yenilenebilir enerjide hedef var, ‘sınır’ yok!
30 Ekim 2015 07:26
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bakanlık olarak yenilenebilir enerjiden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini belirtti.

Alaboyun, “Orada kendimize bir sınır çizmedik ama hedeflerimiz var. 10 yıl önce 40 megavat olan rüzgar, şu an 4 bin megavata çıktı. 2023’te de 20 bin megavata çıkacak” dedi

Alaboyun, bir yılda 8 bin 760 saat enerji temin etmenin gerekliliğine dikkati çekerek, “Güneşten elde ettiğimiz enerji bin 800 saat. Rüzgardan elde ettiğimiz 2 bin 400 saat. Geri kalan enerji açığını da bir şekilde kapatmamız lazım. Bunu da ancak nükleer enerji, kömür ve doğalgaz santralleri, devrede 4 bin 800 saat çalışma kapasitesi olan hidroelektrik santrallerle kapatacağız” diye konuştu.

Daha çok kömür

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesini, önümüzdeki yıllarda 5 katına çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Alaboyun, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak istediklerini aktardı. Alaboyun, Karapınar’ı “Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi” ilan  ettiklerini anımsatarak, şöyle devam etti:
“Orada 3 bin megavat enerji üretimi kapasitesi var. Bu, iki tane Keban Barajı’na eşittir ama bu kapasite bir yıl içinde sadece bin 800 saat... Keban, 4 bin 800 saat. Bütün enerjimizi güneşten üretecekmiş gibi düşünüyoruz. Güneş olduğu sürece enerji elde edebiliriz. Karapınar’da 1.8 milyar ton kömür rezervimiz var. Açık işletmeyle 5 bin megavatlık santral kuracağız. 4 veya 5 tane, ayrı ayrı kuracağız. Kömürümüzü daha çok kullanmak istiyoruz.”

Enerjide özellikle doğalgaz ve ithal kömüre bağımlılığın, yüzde 72’leri bulduğunu ifade eden Alaboyun, “Son aylarda ürettiğimiz enerjinin yüzde 48’ini doğalgaza bağlı termik santrallerden elde ediyoruz. Neredeyse yarı yarıya. Bu gazı Rusya ve İran’dan alıyoruz. Dökme gazı Nijerya, Katar veya başka ülkelerden alıyoruz. Enerji çeşitliliğinde farklı alanlara yönelmemiz lazım. Bu da doğalgaz, kömür, nükleer, hidroelektrik ve yenilenebilir enerjiyle olmalı” ifadesini kullandı.

 

MİLLİYET
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler