YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni teşvik sistemine ilk tepkiler
Yeni teşvik sistemine ilk tepkiler
05 Nisan 2012 16:26
Yeni Teşvik Sistemi açıklandı. Sanayici ve İşadamlarından ilk tepkiler gelmeye başladı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yeni açıklanan teşvik sisteminin genel olarak iyi düşünülmüş ve çalışılmış bir niteliğe sahip olduğunu ifade ederek, ''Paketin en motive edici kısmı yatırım indiriminin geri gelmesi'' dedi.

ASO Başkanı Özdebir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yeni Teşvik Sistemi ile ilgili olarak, sadece teşvikle ayakta kalan firmaların iyi yönetilmediğini belirterek, teşvikin işletmelerin faaliyetlerine devam etmelerini sağlayan değil mevcut üretimlerini arttıran niteliğe sahip olması gerektiğini söyledi.

Açıklanan teşvik paketinin yeni yatırımları kolaylaştıracak bir içeriğe sahip olduğunu ifade eden Özdebir, ''Bu paketin tam anlamıyla uygulanabilmesi için devletin kurumlarının birbirleriyle uyumlu çalışması gerekir. Teşvik kapsamında eğitime verilen destek ile turizm ve kültürel yatırımlara indirim özellikle belli bölgelerimizin gelişmesine katkı sağlayacak. Genel olarak iyi düşünülmüş ve çalışılmış bir teşvik. Burada en motive edici kısım yatırım indiriminin geri gelmesi'' diye konuştu.

''Daha fazla istihdam yaratmalıyız''

Ostim Başkanı Orhan Aydın da teşvik uygulamasının yeni düzenlemelerle devam etmesini olumlu bulduklarını ifade ederek, hangi bölgede olursa olsun OSB'lere yatırımların teşvik edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Stratejik sektörlerin, şirketler arası işbirliklerinin ve kümelenmelerin de teşvik edilmesinin isabetli olduğunu dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

''OSTİM olarak açıklama bölgemize ayrıca moral verdi. Teşvik uygulaması aynı zamanda ülkenin toplumsal sorunlarını çözmek için sosyal politika aracı olarak da kullanılıyor. Bizce de gerekli ve doğru bir enstrüman. Türkiye'nin teknolojik zenginliğe, daha çok patente, daha etkin ve yaygın Ar-Ge'ye ihtiyacı var. Daha çok ihracat yapmaya, cari açığını düşürmeye, yerli üretimini artırmaya, ithalatını ise azaltmaya ihtiyacı var. Ülke olarak daha fazla istihdam yaratmalıyız. Bu teşvikle kalkınmada geri kalmış bölgelere pozitif ayrımcılık yapılmasını uygun buluyoruz.''

''Teşvik esnafa da sağlanmalı''

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise büyüyen Türkiye ekonomisinin önündeki en büyük sorunun cari açık olduğunu belirterek, hükümetin cari açığın azaltılması için attığı kararlı adımları olumlu bulduklarını söyledi.

Yeni teşvik paketinin cari açığın azaltılmasında önemli bir kilometre taşı olacağına inandığını ifade eden Palandöken, ''Yeni olduğu için detaylarını tam olarak bilmemekle birlikte genel olarak olumlu bir içeriğe sahip. Sanayicimiz bu teşvikle biraz rahatlayacak. Darısı esnafımızın başına. Bizim isteğimiz sanayicimize sağlanan bu teşvikin ekonominin temel taşı esnafımıza da sağlanması'' dedi.

''Önemli yenilikler...''

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği (OSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Keskin de, yeni teşvik paketinde otomotiv, savunma sanayi, havacılık, uzay sanayi gibi konularda yatırım yapılması halinde yatırım nerede yapılırsa yapılsın 5'nci bölgede yapılmış gibi desteklenmesinin paketin getirdiği önemli yenilikler arasında olduğunu söyledi.

Yatırım ara malları için gümrük vergisi ve sanayi yatırımlarında KDV iadesi gibi unsurların da yeni teşvik paketinin önemli maddeleri arasında yer aldığını kaydeden Keskin, ''Bu teşvik sistemi, çok ciddi yatırımları beraberinde getirecek. Önceki teşvik paketleri açıklandığında 'Dağ fare doğurdu' diyorduk. Ama bu sefer dağ fare doğurmadı'' diye konuştu.

Keskin, yatırımcıların yatırım yaptığı bir ilin dışındaki başka bir ilde yatırım yapması halinde yatırıma katkı oranının yüzde 80'inin ilk yatırım yaptığı ildeki kazancın vergisinden düşürülmesini de yeni teşvik paketinin önemli maddelerinden olduğunu sözlerine ekledi. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler