YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni teşvik sistemi yatırım iklimi oluşturdu
Yeni teşvik sistemi yatırım iklimi oluşturdu
08 Temmuz 2013 15:12
Ekonomi Bakanı Çağlayan, yeni teşvik sisteminin 6. bölge başta olmak üzere tüm Türkiye'de yatırım iklimi oluşturduğunu, sanayi yatırımlarının hızlandığını bildirdi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin 6. bölge başta olmak üzere tüm Türkiye'de yatırım iklimi oluşturduğunu, sanayi yatırımlarının hızlandığını bildirdi.

Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan mayıs ayı sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Sanayi üretim endeksinin mayıs ayında 120,5, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeksin ise 115,3 olduğuna dikkati çeken Çağlayan, arındırılmış endekste hafif bir gerilemenin olduğunu ancak ham verinin, geçen yıla göre yüzde 1,9 arttığını ifade etti.

Gerek ihracatta gerekse de ithalattaki yükselişin, sanayi üretimi verilerindeki değişime işaret ettiğini kaydeden Çağlayan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ayrıca teşvik sistemi verileri de sanayinin önceki aylara göre daha hareketli olduğunu gösteriyor. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksteki değişim önemli. Onu da yakından izliyoruz. Ancak ekonomimizdeki büyümeyi belirleyen veri arındırılmamış veri. Bugünkü veri ile ilk 5 ayda sanayi üretiminde artış yüzde 2,1 oldu. Önceki aylara göre giderek iyileşen bir sanayi üretimi var. Bu da büyüme için daha pozitif bir görünüme girdiğimize işaret ediyor. Ancak yine de yıl sonu büyüme hedefi için daha güçlü sanayi üretimine ihtiyacımız var. Yıl sonu yüzde 4'lük OVP hedefini yakalamamız için daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve istihdama ihtiyacımız var."

"Türkiye'nin geleceği sanayi üretiminden geçiyor"

Sanayi sektörünün GSYİH içindeki payının artması gerektiğinin altını çizen Çağlayan, Türkiye'nin geleceğinin üretimden ve özellikle de sanayi üretiminden geçtiğini bildirdi. Yeni teşvik sisteminin de tam olarak bunu hedeflediğini ifade eden Çağlayan, sistemin 6. bölge başta olmak üzere tüm Türkiye'de yatırım iklimi oluşturduğunu, sanayi yatırımlarının hızlandığını kaydetti.

Bakan Zafer Çağlayan, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Avrupa ekonomisi hala zayıf ancak buradaki her iyileşme bizim hanemize de artı olarak yazılacak. Avrupa'daki iyileşme sanayi üretimimizde de artışa zemin hazırlayacak. Son 1-2 ayda gelişmekte olan ülkelerdeki görünüm de netliğini kaybetmeye başladı. Yakında dünya büyüme beklentileri aşağı yönlü revize edilecek. Bizim Türkiye olarak bu süreçte daha güçlü olmamız gerekiyor. Bunun için de hem ihracat tarafında, hem iç talep tarafında proaktif duruşumuzu devam ettireceğiz."

 

AA

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler