YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni teşvik sistemi yarın sunulacak
Yeni teşvik sistemi yarın sunulacak
28 Şubat 2012 12:05
Yeni teşvik sistemi yarın başbakan Erdoğan'a sunulacak...

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşviklerle ilgili çalışmanın yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağını ve Başbakan Erdoğan'ın uygun gördüğü tarihte kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

Çağlayan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 31. Olağan Genel Kurulunda, YASED'in 1980 yılında kurulduğunu, Türkiye'nin 1980'den bu yana çok büyük değişimler gösterdiğini anlattı.

Son 10 yılda ise Türkiye ekonomisinin göstermiş olduğu performansının Türkiye'nin yüzünü ağarttığını dile getiren Çağlayan, son 10 yılda birçok alanda olduğu gibi ekonomide de çok yol katettiğini belirtti.

Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri olduğunu anımsatan Çağlayan, 2023 yılında Türkiye'nin ihracatını 500 milyar dolara ulaştırmayı, kişi başına geliri 25 bin dolara çıkarmayı ve dünyada ilk 10 ekonomi arasında yer almayı hedeflediğini kaydetti.

Bakan Çağlayan, yeni teşvik sistemi ile uluslararası sermayenin kendine yön arayan, kendisine pazar arayan yatırımcıların yeniden çok cazip teşviklerle karşı karşıya kalacağı bir ortama süratli bir şekilde girildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Tahmin ediyorum ki bir aksilik olmazsa yarın sayın başbakanımıza teşvikle ilgili çalışmamazı sunuyoruz. Yarından sonra başbakanımızın uygun göreceği bir tarihte yeni teşvik sistemimizi kamuoyuyla Başbakanımızın liderliğinde açıklayıp, düzenlemeleri süratle yaparak yeni teşvik yasasını Türkiye'nin gündemini getirmiş olacağız. yeni teşvik yasasını yaparken elimizde çok önemli bilgi ve bulgular var. Çok sağlam bir alt yapı yaptık. Sağlam bir temel üzerine oturttuk.'' (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler