YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni teşvik paketi mi geliyor?
Yeni teşvik paketi mi geliyor?
03 Nisan 2013 16:51
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yatırımların ve istihdamın teşvikine ilişkin yasanın uygulamasının 2012 yılı sonunda bittiğini belirterek yeni düzenlemenin yapılacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Hakkında Kanun Tasarısı'nın 2. bölümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, AK Parti iktidarı döneminde Ziraat Bankası'nın verdiği bir kredinin battığını öne sürdü.

Çiftçiye kredi vermesi gereken Ziraat Bankası'nın, 285 milyon Avroluk krediyi İstanbul'da bir alışveriş merkezi için tahsis ettiğini iddia eden Erdoğdu, ''Bu tesisin kapısında şu anda kilit vardır ve el değiştirmesine yönelik de baskı olduğu iddiası vardır'' dedi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Babacan, kira sertifikalarının dünyada gittikçe yaygınlaşan borçlanma enstrümanı olduğunu; İngiltere, Almanya gibi Batı ülkelerinde gittikçe yaygınlaştığını söyledi.

Bu borçlanmanın klasik borçlanmadan farkının, borçlanmayla ilgili bir varlık göstermek gerektiğini belirten Babacan, ''Sadece geçen yıl 120 milyar dolarlık yeni ihraç söz konusu oldu, şimdiye kadarki toplam rakam da 400 milyar dolara ulaşmış durumda'' dedi.

Babacan, bu modelin çalışabilmesi için varlık kiralama şirketi gerektiğini ifade ederek, ''Yani gayrimenkullerin tapusunun, kira sertifikasının dönemi boyunca varlık kiralama şirketine devredilmesi gerekiyor. Ancak bu varlık kiralama şirketimiz, yüzde yüz Hazine'nin sahip olduğu bir şirket. Bu kurduğumuz yapı, hem uluslararası hukuk açısından hem de finansman yöntemi açısından son derece uygun bulundu ki geçen yıl 1,5 milyar dolarlık yapmış olduğumuz uluslararası ihraca 8-9 milyar dolarlık talep oluştu. Geçen yıl ve bu yıl iç piyasada toplam 3,1 milyar TL'lik kira sertifikası ihracı gerçekleştirmiş olduk'' diye konuştu.

''Yeni bir istihdam teşvik uygulaması olarak gelecek''

5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un daha çok istihdamı teşvik eden yasa olduğunu anımsatan Babacan, şöyle konuştu:

''Bu yasanın 49 ilde uygulanma şekline baktığımızda, yeni yatırım olmasa dahi bir istihdam teşviki haline gelmiş durumda. 2012 yılı sonunda 5084 uygulaması bitti. Bunu ikame edecek ve mahsurlarını da giderecek yeni bir istihdam teşvik düzenlemesini de önümüzdeki günlerde Hükümet olarak Meclis'e sunacağız. Bu düzenlemede sosyoekonomik gelişmişlik endeksine göre farklı sürelerde veya oranlarda sosyal güvenlik primini Hazine'nin sübvanse etmesiyle ilgili bir düzenleme olacak bu. Bu konudaki yetkiyi de Bakanlar Kurulu'na almak istiyoruz. Belki her yıl bölgeden bölgeye, durumdan duruma farklı uygulamalar gerekebilir diye Bakanlar Kurulu'nun yetkisini de... Yeni bir istihdam teşvik uygulaması olarak bunu çok yakında Meclis gündemine getireceğiz.''

Başbakan Yardımcısı Babacan, Vakıfbank ile ilgili bir soru üzerine, bir banka halka açıldıktan ve halk bankaya ortak edildikten sonra sadece o bankaya özel ilave bir vergi getirir gibi yüzde 10'luk bir yük getirmenin prensipte de çok doğru olmadığını düşündüğünü söyledi.

Babacan, ''Son 10 yılda TBMM'nin kabul ettiği yasaların yüzde 100'ünün, tamamının isabetli olduğu iddiasında değilim, olabiliyor. Hatalar fark edildiğinde düzeltilmesi de doğal bir şey. Burada ileriye doğru doğrusunu yapıyoruz ve yüzde 10 yükümlülüğünü kaldırmış oluyoruz. Madem doğrusu bu, demek ki bu doğruyu geçmişe doğru da uygulayalım, herhangi bir boşluk kalmasın'' dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler