YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni memur zammı kurula takıldı
Memur zammında son kararı verecek olan ‘hakem kurulu’nun üye yapısı Hazine ve Maliye’de kaygıya yol açtı...
Yeni memur zammı kurula takıldı
06 Aralık 2011 / 07:38 Güncelleme: 06 Aralık 2011 / 07:39

Yaklaşık 9,8 milyon emekli ile 2,5 milyon memurun 2012 yılı maaş zammının belirsizliğe sürüklenmesinde “Kamu Personeli Hakem Kurulu”nun yapısına ilişkin tartışma ve endişelerin neden olduğu bildirildi. Memur sendikalarıyla hükümet arasında uzun tartışmalardan sonra belirlenen hakem heyetinin mevcut üye yapısının olağanüstü kriz ortamlarında Türkiye ekonomisi için risk oluşturabileceği savunuldu.

Yönetim endişelendi

BUGÜN'ün edindiği bilgilere göre, hakem kurulunun üye yapısına ekonomi bakanlıklarından itiraz geldi. Hazine ve Maliye; Sayıştay başkanının başkanlığındaki hakem kurulunun hükümet ile memur sendikaları arasında 5’e 5 denge üzerine kurulduğunu, bu yapının Türkiye ekonomisi açısından ciddi bir tehlike oluşturma riski taşıdığını belirttiler. Kurul, memur ve hükümetin seçeceği 4’er üye ile her iki tarafın seçeceği 1’er öğretim görevlisinden oluşuyor. Sayıştay Başkanı ‘tarafsız’ olacağı düşüncesiyle 5’e 5 eşitliğin sağlandığı kabul edildi. İki önemli bakanlıktan gelen bu itiraz üzerine Anayasa’da yapılan değişikliğe paralel olarak çıkarılması gereken toplu sözleşme yasasının bekletildiği ileri sürüldü. Kurul 7’ye 4 olsun Hazine ve Maliye’nin 5’er taraflı, 1 tarafsız üyeden oluşan Kurul yerine, dengenin 7 hükümet 4 sendika temsilcisi şeklinde yeniden kurgulanması talebinde bulundukları ifade edildi.

YA KRİZ OLURSA...

Hazine ve Maliye yetkililerinin yeni önerdikleri yapıyla ilgili gerekçelerini şöyle ifade ettikleri öğrenildi: “Sayıştay Başkanı neticede memur. Dolayısıyla olası bir anlaşmazlık durumunda memur sendikalarından taraf olabilir. Sayıştay sorunu yaşanmasa bile hükümeti temsil eden 5 üyeden 1’i karar değiştirip memurdan taraf oy kullanırsa bütçe dengeleri altüst olabilir. Ayrıca küresel kriz gibi anormal bir durumla karşılaşılması durumunda hükümetin elinde hiçbir inisiyatif kalmıyor ki bu ülke ekonomisi açısından çok riskli olur. 12 milyon memur ve emekliyi, ülke ekonomisini 11 kişinin iki dudağı arasına bırakmak tehlikeli görünüyor.” (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler