YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? 22 Ocak 2016
Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek? 22 Ocak 2016
22 Ocak 2016 22:23
Yeni kimlik kartı başvurusu yakın zamanda telefonla alınmaya başlayacak. Avrupa standartlarının baz alındığı uygulama ile merak edilen yeni kimlik kartı detayları haberimizde... Yeni Kimlikler Ne Zaman Verilecek?

Yeni kimlikler ne zaman verilecek belli oldu.  Yeni kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır merak ediliyor. Yeni kimlik kartı hakkında merak edilen detaylar 

YENİ KİMLİKLER NE ZAMAN VERİLECEK BELLİ OLDU

Kırıkkale'de dağıtımına başlanacak olan akıllı kimlik kartı uygulaması için hazırlıklar sürüyor. Tek renk dağıtılacak olan kimlikler üç yıl içinde tüm vatandaşların kullanımında olacak. Yeni kimlikler ne zaman verilecek sorusunun cevabı da yapılan açıklamalarla birlikte belli oldu. Eski büyük nüfus cüzdanlarının yerini artık öğrenci kimlik kartlarına benzer boyutlarda kimlikler alacak.

Ayrıca yeni kimlikler bir çok özelliği de içerisinde barındıracak. Adeta bir USB görevi görecek olan akıllı kimlik kartı kişinin parmak izi, biyometrik bilgiler, avuç izi ve damar bilgisine kadar neredeyse tüm önemli bilgilerini içerecek. İçerisine veri de yüklenebilecek olan bu kimlikler önemli güvenlik özelliklerini de taşıyor olacak ayrıca pin ve puk kodları da içerecek, örneğin kimliğinizi kaybettiğiniz ya da bir yerde unuttuysanız kredi kartı gibi anında kapanıp bloke edilecek ve kullanılamayacak. Yabancıların eline geçmesi halinde üstündeki bilgiler değiştirilemeyecek ve kopyanamayacak.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI BAŞVURUSU

2016 yılı içerisinde başlanması beklenen çipli kimlik kartı başvurusu ile ilgili Emniyet' başvurulacak ya da isteyenler 199 numaralı telefon arayarak randevu alacak. Konu ile ilgili CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan ise biyometrik bilgiler içeriyor olmasından dolayı kimliklerin bir çok soruna yol açacağını belirtti ve konuyla ilgili şunları söyledi: '"Biyometrik veriler nedir?" diye bakarsak, elektronik sistemler aracılığıyla kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla alınan parmak izi, damar izi ve el ayasından elde edilen kişiye özgü verilerdir. Hukukta kişiye sıkı surette bağlı olarak ifade ettiğimiz kişisel verilerdir. Peki, bizim mevzuatımızda kişisel verilerin korunmasıyla ilgili bir kanun var mıdır? yoktur. Sadece Anayasa'nın 20'nci maddesinde özel hayatın gizliliğinin korunmasıyla ilgili maddede kişisel verilerin korunacağı güvence altına alınmışsa da bunun bir kanunla usul ve esaslarının düzenleneceği belirtilmiştir ancak bu kanun hala yasalaşmamıştır. Bir Milletvekili olarak vatandaşlarımızın bedenleriyle ilgili bu kadar mahrem bilgileri ilgili yasal mevzuat tamamlanmadan İçişleri Bakanlığı ve onun yetkililerinin tasarrufuna sunulmasına vicdanım razı olmamaktadır.' dedi.

İç İşleri Bakanı Efkan Ala ise akıllı kimlik kartı ile ilgili geçtiğimiz günlerde şu açıklamalarda bulundu: 'Uluslararası kurallar kapsamında çipli ve çok gelişmiş güvenlik ögeleri bulunan kimlik kartları Aralık ayı içierisinde dağıltmaya başlanacak, kısa zaman zarfında tüm Türkiye vatandaşları sahip olacak. Ayrıca yeni sürücü belgeleri de baskı merkezinin basımı tamamlamasının ardından Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişilerin bilinen adreslerine iletilecek. Hazırlanan belgeler, barkod özelliği de gösteriyor, çipler kaldırılacak ve yerine barkod sistemi uygulanacak. Bu belgeler bu Emniyet Müdürlüğünce kişilerin adreslerine iletilecek.' şeklinde ifadelerde bulundu.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler