YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni bir rekor geliyor
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 2012'de ihracaatta yeni bir Cumhuriyet rekoru kıracağını söyledi.
Yeni bir rekor geliyor
15 Mayıs 2012 / 13:08 Güncelleme: 15 Mayıs 2012 / 13:17

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) İhracatçı Eğilim Anketi'ndeki yüzde 7,07'lik büyüme öngörüsüne ilişkin, özel sektörün, böylesine bir büyüme hedefinin olmasının, ihracat bağlantılarının son derece yerinde olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, ''Her ne kadar orta vadeli ortamda yüzde 4 bir büyüme öngörsek de ben de ihracatçılarımızın verdiği tahminin üzerinde bir büyüme olacağını her fırsatta ifade ettim. Benim şahsi öngörüm yüzde 5 civarında, yüzde 5'e yakın bir büyümedir'' dedi.

Çağlayan, İstanbul Genç Girişimciler Derneği'nin (İSGİD) düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, TİM'in İhracatçı Eğilim Anketi'ndeki yüzde 7,07'lik büyüme öngörüsüne yönelik soruya Çağlayan, TİM'in kendisine kayıtlı Türkiye'nin en büyük ihracatçılarına yaptığı anketin bir beklenti anketi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Bu tür anketi Bakanlık olarak biz de yapıyoruz. Türkiye'nin ihracatının yüzde 50'sinden fazlasını yapan grupların temsilcilerinin yöneticilerinin verdiği değerlendirmedir. Özel sektörün, böylesine bir büyüme hedefinin olması, ihracat bağlantılarının son derece yerinde olduğunun bir göstergesidir. Her ne kadar orta vadeli ortamda yüzde 4 bir büyüme öngörsek de ben de ihracatçılarımızın verdiği tahminin üzerinde bir büyüme olacağını her fırsatta ifade ettim. Benim şahsi öngörüm yüzde 5 civarında, yüzde 5'e yakın bir büyümedir.

Artık Türkiye'de büyümenin motoru ihracat olmuştur. Türkiye yüzde 8,5 büyürken son iki çeyrekte son derece önemli bir etki göstermiştir. Uluslararası Finans Forumu'nun Başkanı Türkiye'de ihracatın her geçen gün kalitesinin arttığından bahsetmiştir. Günlük takip ettiğimiz ihracat rakamları, ihracat bağlantıları bu yıl da 2012 yılında Türkiye'nin yeni bir Cumhuriyet rekoru kıracağının çok net bir göstergesidir. İhracatla beraber büyüyen Türkiye bana göre yüzde 5 büyüyecektir.''

Çağlayan, Türkiye'nin fiyat istikrarını da gözetmek durumda olduğunu ifade ederek, ''Geçen  ay enflasyon rakamlarımız yüksek çıktı. Ama önümüzdeki aylar bunlar düşerek inecektir. Cari açık meselemizde çözülme başlamıştır. İlk 3 ayda cari açıkta yüzde 25'lik bir azalma kaydetmiştir. İhracatımız, Türkiye 2012 yılının Mart ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını gerçekleştirmiş ve 13,2 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir'' diye konuştu.

Kalabalık bir ihracat müteahhitlik heyeti ile Polonya'ya gideceğini anlatan Çağlayan, şunları aktardı:

''Önümüzdeki hafta sonunda Başbakanımız ile önce Pakistan'a hemen arkasında Kazakistan'a geçeceğiz. Gidemediğin yer senin değildir. Gittiğimiz ülkelerde önemli ihracat bağlantıları yapıyoruz. Teşvik sistemimiz yatırımların Türkiye'ye gelmesi açısından motive edici bir unsurdur. Türkiye fiyat ve finansal istikrarları gözeten, bunun yanı sıra ihracatını sürekli arttıran bir ülke olmaya devam edecektir. Avrupa'nın sadece 3 ülkesi yüzde 1 büyüme öngörüyor. Avrupa ekonomisinde, binde 3'lük bir daralma bekleniyor. İhracatının yarısına yakının Avrupa'ya yapan bir ülkeyiz. Tabii ki bu daralma ekonomiyi olumsuz etkileyebiliyor. İhracatçılarımızın büyüme öngörüsüne katılıyorum. Birinci çeyrek rakamları belki bizi tatmin etmeyecektir ama ikinci, üçüncü ve dördüncü çeyrek büyümelerimiz sizlerin de göreceği turizmin etkisiyle beraber, son derece pozitif bir katkı verecektir.''

''IMF başta olmak üzere bir çok kuruluşun Türkiye ile büyüme tahminlerini yukarı doğru revize edeceğinden adım gibi eminim'' diyen Çağlayan, ''Kendi dinamik iç pazarıyla, dünya ile entegre olmuş ihracat yapısıyla, ihracatını dünyanın her noktasına götürdüğü bir yapıyla inşallah büyümede orta vadeli program hedefinin üstüne çıkacak. Bunu yaparken de fiyat istikrarını elde bırakmayacak bir anlayış içerisindeyiz'' dedi. AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler