YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yazılım devinden Türkiye'ye yatırım
Yazılım devinden Türkiye'ye yatırım
16 Şubat 2010 11:12
Yazılım devi WIPRO Türkiye'ye yatırıma hazırlanıyor...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hindistan ziyaretinde yazılım devi WIPRO'nun Türkiye'de yatırım yapmasının temelleri atıldı. Gül, Mumbai'de görüştüğü WIPRO Başkanı Azim Premji'den Türkiye'de yatırım sözü aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede Premji'yi Türkiye'de yatırım yapmaya, Türk şirketleriyle ortak projeler gerçekleştirmeye davet etti. Gül, WIPRO'nun Türkiye'ye gelmesi halinde, görüşmeyi organize eden Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın her türlü yardım ve desteği sağlayacağı güvencesi verdi.

Görüşmede AR-GE yasasının sağladığı teşvik avantajlarını anlatan Gül, yatırım yeri olarak da Türkiye'nin değişik yerlerinde kurulu bulunan teknoparkları işaret etti.

WIPRO Başkanı Premji de, Gül'e, Türkiye'de yatırım yapmak istediklerini belirterek, incelemelerde bulunmak üzere en kısa sürede Türkiye'ye heyet göndereceğini söyledi. Premji, kendisinin de İstanbul'a gelerek bazı görüşmeler yapacağını kaydetti.

WIPRO'nun, Türkiye'de bilişim teknolojisi merkezi kurma üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

Hindistan'ın en büyük ikinci bilişim teknolojisi firması olan WIPRO'nun temel faaliyet alanını, yazılım geliştirme, iş süreçlerinin tedariki, yönetim danışmanlığı ve mühendislik destek hizmetleri oluşturuyor.

Yıllık 5 milyar dolar ciroya sahip olan ve bünyesinde 102 bin kişinin çalıştığı WIPRO, 35 ülkede faaliyet gösteriyor. WIPRO, faaliyetlerinin yüzde 80'ini ise ABD, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinden yürütüyor. New York Borsası'na kota olan firmanın 24 milyar dolar piyasa değeri bulunuyor.

A.A.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler