YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yayçındağ: Bir yıl sonrasını göremiyoruz
Yayçındağ: Bir yıl sonrasını göremiyoruz
Yayçındağ: Bir yıl sonrasını göremiyoruz
19 Haziran 2008 / 10:23 Güncelleme: 19 Haziran 2008 / 00:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK), bugün toplandı. TÜSİAD, Türkiye'nin ''akıl tutulması''ndan kurtulup kapsamlı bir anayasa değişikliğine gitmesi gerektiği görüşünü belirtti. Toplantının onur konuğu ise Kemal Derviş.


İstanbul Sabancı Center'de gerçekleştirilen 2008 yılının ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç, "Şu veya bu kesimin içinde yaşadığımız durumdan daha az sorumlu olduğunu düşünmüyoruz. Aksine ülkemizdeki birçok siyasetçinin hiçbir dönemde olmadığı kadar vahim bir 'akıl tutulması' yaşadığına inanıyoruz" dedi.
 
"Başarıyı ufukta görünce birbirleriyle kavga etmeye başlayan ortaklar, babalarının mirasını paylaşamayan kardeşler gibiyiz" diyen Koç, "Sanki her birimiz başka bir yöne gitmek istiyoruz. Bu gerçekten böyle mi? Aslında değil" diye konuştu.
 
Bu ülkenin insanlarının artık 'gelişmekte' olmaktan 'gelişmiş' olmaya terfi etmek istediğini söyleyen Mustafa Koç, "Öyleyse bunca yıldır güçlükle elde ettiğimiz kazanımları tehlikeye düşüren, demokrasimizi ve ekonomimizi erozyona uğratan, sistemimizi ayakta tutan kurumları yıpratan, Türkiye'yi dünyadan soyutlamaya çalışan bu siyasi söylem ve eylemleri nasıl izah edeceğiz? Siyaset sahnesindeki bu kör dövüşüne nasıl anlam vereceğiz?" şeklinde konuştu.


"Kurumların üzerini bir kalemde çizmek..."


Siyasetin kısa vadeli, dar kalıpları içine sıkıştırılan tartışmalarla, çatışmalarla ülkenin zaman yitirdiğini kaydeden Koç, enerjinin boş yere tüketildiğini belirtti.


"Ateşli mizacımız, en küçük bir kıvılcımla alev alan çıralı tahtalara benzeyen yapımız ortadayken, en hassas ortamlarda en kışkırtıcı söylemleri nasıl benimseyebiliyoruz?" diyen Koç, "Binbir emekle oluşturduğumuz kurumların üzerini bir kalemde çizmeye gönlümüz nasıl elveriyor? Rejimi ve onun temel direklerini yıpratmayı nasıl göze alıyoruz? Bu kadar mı kendimizi kaybettik?" ifadesini kullandı.


Koç, birbiriyle yıllardır kıyasıya savaşan iki ülkenin idarecilerinin bile çatışmalara son verip aynı masaya oturabildiğini hatırlatarak, aynı ülkenin siyasetçilerinin birbirleriyle görüşmemelerinin ve diyalog içinde sorunlara çözüm aramamalarını eleştirdi.
 
Koç, "Bugün açıkça ortaya çıkmaktadır ki, bu mutabakatı sağlayacak ilk adım kapsamlı bir anayasa değişikliğidir. Her yöndeki endişe ve korkuları gideren, siyaseti kilitleyecek boşlukları olmayan, temel değerlerimizi muhafaza etmeye devam eden bir anayasa etrafında mutabakat sağlamak sorunlarımızın çözümünde bir ilk adım olabilir" dedi.
 
Koç, yalnız siyasetçilerin değil, sivil toplumun, akademisyenlerin, yargı organlarının katıldığı kurumsal bir yapı içinde kapsamlı bir anayasa değişikliğini tartışmanın iyi bir başlangıç olacağına inandıklarını ifade etti.
 
Yalçındağ: "Her sıkıntılı dönemde anayasa değişikliği"
 
Koç'tan sonra söz alan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, siyasilere mesaj vererek "Bir yıl sonrasını göremiyoruz" dedi
 
Son dönemdeki tartışmalara değinen Yalçındağ, "Anayasa Mahkemesi kararları eleştirilebilir ama ülkenin en yüksek yargı organını tanımamaya varan tepkiler kabul edilebilir değil. Bu karardan çıkarılacak ders şu: Mevcut sorunlara, sistemi zedelemeden, dengeli çözüm aramak esastır" dedi.
 
Bugünkü yapı içinde toplumun bazı kesimlerinin beklentilerine cevap verilemediğinin bir gerçek olduğunu söyleyen Yalçındağ, "Tüm kesimlerinin özlemlerini, ihtiyaçlarını, kaygılarının gözetecek bir biçimde toplumsal mutabakat yeniden sağlanmalı. Bunun bugün için tam karşılığı herkes için tam değişikliği sağlayacak bir anayasa değişikliğidir" diye konuştu.
 
Her sıkıntılı dönemde gündeme getirilen bir anayasa değişikliği ya da salt parlamento çoğunluğuna dayanan kısmi bir anayasa değişikliğinden söz etmediklerini vurgulayan TÜSİAD Başkanı, "Gerçek bir toplumsal mutabakat belgesinden söz ediyoruz. Bu süre kimilerine uzun gelebilir ancak bir kez daha hatırlatmak isterim ki; kimin diğerine üstün geleceğiyle ilgili değiliz, dış şoklara karşı dirençli, geleceğe inancını tazelemiş bir Türkiye ile ilgiliyiz" dedi.
 
Daha sonra sözü toplantının onur konuğu olan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş aldı. Derviş, sadece ekonomik konularda konuşacağını belirtti.
 
Anayasa Konvansiyonu ertelendi


Toplantıda Anayasa değişikliği tartışmalarının sağlıklı bir zeminde sürdürülmesine ilişkin girişimler ve bu konuda oluşturulacak işbirliği alanlarının da konuşulması öngörülüyordu.
 
Bu amaçla, TOBB, Türk-İş, Hak-İş, DİSK ve TİSK, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına çağırıldı. Ancak işçi sendikalarından gelen yanıt "zamanlama doğru değil" oldu.
 
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, bu konjöktürde yeni anayasa çalışması başlatılmasını doğru bulmadığını söyledi ve toplantıya katılmayacağını açıkladı.


Hak-İş Başkanı Salim Uslu ise, daha önce yine sivil toplum kuruluşları tarafından çalışmalar yapıldığını hatırlattı ve "Yeni bir girişime gerek yok. Önceki çalışma tamamlansın" dedi.
 
Yeni anayasanın uzlaşmayla hazırlanmasında ısrarcı olan TÜSİAD ve TOBB da yeni "anayasa konvansiyonu" girişimini kısa süreliğine erteledi.
 
Ertelemenin gerekçesini CNN TÜRK'e açıklayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Ankara'daki siyasi durum nedeniyle yanlış anlaşılmaktan kaygı duyduklarını, bu nedenle yeni anayasa girişimini TÜSİAD ile birlikte kısa süreliğine ertelediklerini" söyledi.
 
Derviş: "Sendikacı arkadaşlarla buluşmak güzel olurdu"
 
UNDP Başkanı Kemal Derviş, toplantıya sendikacıların katılmamasıyla ilgili olarak, "Sendikacı arkadaşlarla buluşmak güzel olurdu ama bu konuyu (toplantıya neden katılmadıklarını) hiç bilmiyorum" dedi.


Derviş, "Ben sadece ekonomi üzerine, bu konunun katiyen dışına çıkmayan, siyasi konulara hiçbir şekilde girmeyen bir sunum yapmayı kabul ettim" açıklamasında bulundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler