YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yatırımcılara altın uyarı
Yatırımcılara altın uyarı
20 Aralık 2012 11:24
Kuyumcular, bazı bankaların, fiziki altın toplamak için düzenlediği ''altın günleri''yle ilgili tasarruf sahiplerine ''önce bize gelin'' davetinde bulundu.

 

 Bankadan önce mutlaka birkaç kuyumcuya uğranmasını isteyen kuyumcular, tasarruf sahiplerinden birikimlerinin ne kadar has altın tuttuğunu öğrenmelerini istedi.
 
Yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla bir süre önce bazı bankalar tarafından başlatılan fiziki altın toplama kampanyaları diğer bankalarca da farklı isimlerle uygulamaya başladı.
 
Türkiye'de yastık altında olduğu tahmin edilen 5 bin ton altını ekonomiye kazandırmayı amaçlayan kampanyalarla ilgili kuyumcular, tasarruf sahiplerine ''önce bize gelin'' davetinde bulundu.
 
 
''Altın ticaretine girmelerini istemiyoruz''
 
 
Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların altın ticareti yapmasına sıcak bakmadıklarını belirterek, yastık altındaki altınları toplamak için çeşitli kampanyalar düzenleyen bankların diğer yandan vatandaşlara altın satmaya çalışmasının çelişki olduğunu söyledi.
 
Çavuşculu, ''Bankaların altın ticaretine girmesini istemiyoruz. Bırakın kuyumcular altın satsın, bankalar da bankacılık yapsın'' dedi.
 
Bankaların, fiziki altın toplamak için şubelerinde düzenledikleri ''altın günleri''nin yanlış hesaplamalarla mağduriyetlere yol açabileceğini ileri süren Çavuşculu, şöyle konuştu:
 
''Özellikle altın tasarrufuna sahip olanlar, birikimlerinin ne kadar has altın ettiğini bilmiyor. Bankalar tasarruf sahibinin verdiği yüzük, kolye, bilezik ve diğer altınlarının has altın karşılığını hesaplayarak, bu hesap üzerinden işlem yapıyor. Bankalar, altınları hangi saflık derecesinde aldığıyla ilgili kamuoyunu net bir biçimde bilgilendirmeli. Çünkü saflık derecesi açılacak hesaptaki altın miktarını doğrudan etkiliyor. Hesaplama konusunda bir mağduriyet yaşanmaması için tasarruf sahipleri, bankadan önce birkaç kuyumcuya uğrayıp birikiminin has altın karşılığını mutlaka öğrenmeli.''
 
 
''Yatırımcı, işçiliği düşük ürünler alsın''
 
 
Hasan Çavuşculu, altında işçilikle orantılı olarak maliyetin de arttığını belirterek, yoğun işçiliği olan ürünlerde alış ile satış fiyatı arasındaki farkın yükseldiğini dile getirdi.
 
Altını yatırım amacıyla alacaklara Cumhuriyet Altını ve 22 ayar bileziği tercih etmelerini tavsiye eden Ankara Kuyumcular Odası Başkanı Çavuşculu, ''Bizce, işçiliği yoğun ürünler yatırımdan ziyade takı olarak tercih edilmeli. Bu ürünler tasarıma girdiği için işçilik bedelleri yüksek oluyor. Altın yatırımı yapacaklar kesinlikle işçiliği düşük ürünler almalı'' diye konuştu.
 
 
AA
 
Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler