YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yatırımcılar sabırsızlıkla bekliyor
Yatırımcılar sabırsızlıkla bekliyor
02 Mayıs 2013 11:21
TİM Başkanı Büyükekşi, "Yerli ve yabancı yatırımcıların dört gözle beklediği huzur ve barış ortamı, doğu ve güneydoğu bölgelerimize çağ atlatacak" dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, nisan ayı ihracat verilerine ilişkin Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen basın toplantısında, terörün 30 yıldır binlerce insanın hayatına mal olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bu kaybımızı yerine koymamızın imkanı yok. Bu acı kayıplarımızın yanı sıra terörün getirdiği ekonomik maliyetin bugünkü değerle 300 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Şimdi terör sorununun çözümü konusunda önemli adımlar atıldı, atılıyor da. Çözüm süreci, terör örgütünün Türkiye'den çekileceğini açıklamasıyla yeni bir aşamaya geldi. Yerli ve yabancı yatırımcıların dört gözle beklediği huzur ve barış ortamı, doğu ve güneydoğu bölgelerimize çağ atlatacak. Dış dünyanın da yakından izlediği bu süreç, kredi notumuzu da olumlu etkileyecek önemli bir gelişme. Terörü sona erdirmeye yönelik çözüm süreci, kredi derecelendirme kuruluşlarının da dikkatini çekiyor."

"Türkiye, barış yolunda iyi bir yere doğru gidiyor"

Büyükekşi, barış ortamının yatırımcının güvenini artırdığına işaret etti.

"Türkiye, barış yolunda iyi bir yere doğru gidiyor" diyen Büyükekşi, şöyle devam etti:
"Yerli ve yabancı yatırımcılar doğu ve güneydoğuya yatırım yapmak için sabırsızlıkla bekliyor. Yaşanan bu olumlu gelişmeler ihracatımıza da pozitif yansıyor ve yansımaya devam edecek. TİM olarak bu süreci başından beri destekliyoruz. Terör sorunu bittiğinde Türkiye'nin büyüme çarkları daha hızlı dönecek. Ülkemize huzur ve refah gelecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye antlaşmanın dışında kalmasın

Büyükekşi, "Batı dünyası, kendi içinde büyük bir ekonomik pazar oluşturmak istiyor. Sadece mal ticaretini değil, aynı zamanda hizmetleri ve kamu alımlarını da içeren yeni nesil bir serbest ticaret antlaşması yapıyorlar. Biz Türkiye'nin bu gelişmenin dışında kalmasını ve zarara uğramasını istemiyoruz. Aynı paralelde Türkiye-ABD arasında bir serbest ticaret antlaşması yapılmasını da istiyoruz. AB ile ABD'nin gerçekleştireceği anlaşmanın Türkiye'ye olası etkilerini araştırmak için, bir etki analizi çalışması başlatacağız" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler