YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yatırımcı altına yöneldi
Bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü yaklaşık15-16 milyar lira seviyelerine ulaştı. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, yatırımcının ürüne olan ilgisini artırıyor.
Yatırımcı altına yöneldi
30 Kasım 2012 / 11:30 Güncelleme: 30 Kasım 2012 / 11:34

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Altın Bankacılığı Satış Direktörü Selami Erten, altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların, yatırımcıların altına olan ilgisini artırdığını belirterek, ''Bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü yaklaşık 15-16 milyar lira seviyelerine ulaştı'' dedi.

Erten, yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın çalışmaları ile başlatılan ''yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması'' çalışmalarının, atıl kaynakların ekonomiye kazandırılmasında önemli rol oynadığını söyledi.

TEB olarak, şubelerinden altın toplamadıklarını, atıl duran altın kaynaklarının kuyumculuk sektörü üzerinden toplanmasına yönelik projeler geliştirdiklerini ifade eden Erten, ''Yastık altı altınların ekonomiye kazandırılması, Türkiye'de cari açık ve tasarruf oranlarının artırılması için çok önemli bir proje. Çalışma ile tüm bankaların altın bankacılığı ya da altınla ilgili ürünleri müşterilerine sunma yönünde özel bir çaba içine girdiğini görüyoruz. Bu da önemli bir kaynağın ekonomiye kazandırılmasını sağlıyor'' dedi.


-''20-30 tondan 170 tonlara ulaştı''-


Yatırımcıların, altın hesaplarına olan ilgisinin her geçen gün arttığını vurgulayan Erten, şöyle konuştu:

''Bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü yaklaşık 15-16 milyar lira seviyelerine ulaştı. Banka olarak müşterilerimize lira, dolar ve avro karşılığında altın hesabı satabiliyoruz. Gümüş hesaplarımız da var. Altın hesaplarımızı vadeli yapan müşterilerimize çok ciddi getiri imkanları sunuyoruz. Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, yatırımcının ürüne olan ilgisini artırıyor. Özellikle faiz oranlarının düştüğü, insanların yüksek getiri aradığı alanlarda, müşterilerin portföyünde değişiklik yaparak lira, dolar ve avrodan altına geçtiğini görüyoruz. Önceki yıllarda bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü çok cüzi miktarlardaydı. Altın hesaplarının büyüklüğü, 20-30 tonlardan şu anda 170 tonlara ulaşmış durumda. Bu durum, altın fiyatlarındaki hareketlenmeye bağlı olarak yatırımcının altına olan ilgisinden kaynaklanıyor.'' aa

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler