YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yastık altından 34,2 ton altın çıktı
Yastık altından 34,2 ton altın çıktı
22 Şubat 2016 06:48
Son 3 yılda toplam 34,2 ton altın, yastık altından çıkarılarak ekonomiye kazandırıldı.

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Halaç, son 3 yılda yastık altından 34,2 ton altın çıktığını bildirdi.

Halaç, yaptığı açıklamada, altın toplama projesi çerçevesinde 2013 yılında 6 banka ile 10,8 ton, 2014'de 9 banka ile 13,6 ton ve 2015 yılı içinde ise 11 banka ile çalışılarak 9,8 ton olmak üzere toplam 34,2 ton altının, yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasına aracılık ettiklerini kaydetti.

Son yıllarda sisteme dahil olan banka sayısında artış olmasına rağmen toplanan altın miktarında bir azalmanın söz konusu olduğunu ifade eden Halaç, bu projenin sahibi olarak yastık altından çıkartılan altın miktarının artması için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

MB UYGULAMASI BAŞARILI OLDU

Halaç, yastık altındaki altının ülke ekonomisine kazandırılması için Merkez Bankası tarafından bankalara TL için tutması gereken karşılıkların bir kısmını altın ile yapma kararının büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Halaç şunları söyledi:

“TCMB'nin 2011 yılında TL zorunlu karşılıklar yerine altını kabul etmeye başlaması, dünyada bir ilktir ve çok başarılıdır. TCMB tarafından bankalara, TL için tutulması gereken zorunlu karşılıklar yerine belli bir oranda altın tutabilme olanağı tanınmıştır. Bu oranın artırılması, bankaların altın bankacılığına olan ilgilerini arttıracaktır.

Bundan sonra atılması gerekli adımların başında ise TCMB'nin zorunlu karşılık olarak kabul ettiği altınların, en azından bir kısmının, halktan toplanmış fiziki altınlardan olmasını şart koşmasını veya bu duruma bankaları bir şekilde zorlaması gerektiğini düşünüyoruz"

al-005.jpg

ALTINDA 110 LİRA İÇİN SON FIRSAT

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, düğün yapacak vatandaşın altının gramının 110 liraya gerilemesi halinde dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Bence bu yıl için bu düşüşler son fırsat olabilir” dedi.

İslam Memiş, altında düşüş eğiliminin başladığını belirterek, “Bugün 114,50 liradan işlem görüyor" dedi. Memiş, 2016 yılı içinde altın fiyatlarında yükselişlerin devam etmesini beklediğini söyledi.İlk direnç seviyesinin 120 lira, devamında ise 125 bin lira olabileceğini belirten Memiş, altın fiyatlarını takip ederken dolar fiyatlarının da gözden kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler