YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yastık altındaki altınlar bankaya
Yastık altındaki altınlar bankaya
03 Şubat 2012 07:25
Merkez Bankası Başkanı Başçı, yastık altındaki yaklaşık 500 milyar liralık altını ekonomiye kazandırmak için 3 önemli adım açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yastık altındaki yaklaşık 500 milyar lira değerindeki altının ekonomiye kazandırılması amacıyla 3 ayrı adım açıkladı. Merkez Bankası’nın altın rezervlerini güçlendirebileceklerini belirten Başkan Başçı, munzam karşılıkların daha fazla altın olarak tutulması ile vatandaşın yastık altındaki altınlarını banka mevduatına ve altın depo hesaplarına dönüştürmelerini hızlandıracak adımlar atabileceklerini söyledi.

Hedef daha az döviz

Bir programa katılan Başçı, yeni dönemde rezervlerin içinde altının payının artmasını arzu ettiklerini açıkladı. Rezervlerde “Daha çok altın daha az döviz” kompozisyonuna doğru ilerlediklerini belirten Başçı, bu hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla TL cinsinden zorunlu karşılıkların bir kısmını altın cinsinden tutulmasına izin vereceklerini söyledi. Erdem Başçı, şöyle devam etti:

Yeni adımlar atarız

“Vatandaşın yastık altındaki altınlarının banka mevduatına altın depo hesaplarına dönüşmesi vatandaşların gelir elde etmesi aynı zamanda merkezin altın rezervlerinin güçlendirilmesi yönünde adımlar atabiliriz.”

Yastık altında 5 bin ton gizli

Yapılan hesaplamalara göre, vatandaşın üzerinde takı olarak taşıdığı ya da evinde sakladığı altınınmiktarı 5 bin tonu aşıyor. Bu altınların bugünkü fiyatlar üzerinden değeri ise yaklaşık 500 milyar lirayı buluyor. Döviz karşılığı ise 300milyar dolara yaklaşıyor.

İşte Merkez’in atacağı üç adım:

Munzam karşılık: Banka, geçen kasım ayında, TL yükümlülükler için tutulması gereken zorunlu karşılıkların yüzde 10’una kadar olan kısmının altın cinsinden tutulmasına imkan sağladı. Bu oranın yukarılara çekilmesi bekleniyor. Bu bankalarla finans kurumlarının altına olan ilgisini daha artıracak. Bankalar yastık altındaki altınını çekebilmek için altına dayalı yeni yatırım araçları kullanmaya başlayacak.

Altın depo ve banka mevduat hesabı: Bankaların kıymetli maden depo hesaplarında halen 13,7milyar liralık altın bulunuyor. Son bir yılda artış yüzde 586’yı aştı, bankalardaki altın 30 tondan 140 tona çıktı.Munzam karşılıklarda altının payını artırmasıyla halkın finans şirketlerine daha fazla altın getirmesi bekleniyor. Ayrıca Merkez’in yeni teşvik mekanizmalarını da uygulayabileceği ifade ediliyor.

Merkez Bankası rezervleri: Döviz payı azaltılıp altın payı artırılacak. Merkez bu operasyonu bir bölümünü munzam karşılıklarla sağlayacak. Rezervlerde altının ağırlığı arttığında Türkiye, ABD ya da AB ülkelerini daha az finanse etmeye başlayacak. Ekonomide dövizin yanı sıra altının ağırlığının artması, euro ve dolardaki kur hareketlerinin ekonomiye olumsuz etkisini hafifletecek.

Ekonomiye yeni kaynak girişi artar

Altın hesabı, güvenli bir şekilde gram ve santigram bazında altın alıp saklanabilecek bir hesaptır. Bunun avantajları ise şöyle:

Altının gramajının az, düşük ayarlı ve eski tarihli olması riski ortadan kalkıyor.

İşçilik maliyeti olmadığı için fiyatın vatandaşa olumsuz yansıma riski yaşanmıyor.

Hırsızlık riski yok. Yatırımlar çalınma riski olmadan güvenle saklanıyor ve değerlendiriliyor.

Altın ekonomiye kanalize olduğunda ekonomi canlanıyor, üretim artıyor, işsizlik azalıyor.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler