YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yasa çıktı, kayıp kaçak artık vatandaştan 'yasal' olarak tahsil edilecek!
TBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanununda yapılan değişikle, elektrikteki her türlü kayıp kaçak bedeli bundan sonra aboneden tahsil edilecek.
Yasa çıktı, kayıp kaçak artık vatandaştan 'yasal' olarak tahsil edilecek!
04 Haziran 2016 / 09:11 Güncelleme: 04 Haziran 2016 / 09:19

TBMM Genel Kurulu'nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Yeni yasaya göre artık kayıp kaçak bedellerini vatandaş ödeyecek. Yapılan düzenlem ile bu durum yasalaştı.

TÜM KAYIP VE KAÇAK BEDELLERİ TÜKETİCİDEN ALINACAK

Yasadaki maddeye;

Elektrik Piyasası Kanunu'nda, "teknik ve teknik olmayan kayıp" ile "dağıtım şebekesi" ibareleri tanımlanıyor. Teknik ve teknik olmayan kayıp; "Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım sisteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen; teknik kayıp veya kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik bir sebebe dayanmayan kaybı"; Dağıtım şebekesi; "Tüketicilerin iç tesisatını dağıtım sistemine bağlamak üzere tesis edilen bağlantı hatları hariç dağıtım tesisi" ibaresi eklendi.

Bu ifadeyle birlikte tüketici, kayıp- kaçak bedelini ödemeye devam edecek. Yasaya eklenen hükümlerle, konunun hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde düzenlendi.

KAYIP KAÇAĞIN TANIMI

"Teknik ve teknik olmayan kayıp" tanımı yasada yer alacak.Teknik ve teknik olmayan kayıp, "Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım isteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen, teknik kayıp ve kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik sebebe dayanmayan kayıp" olarak tanımlanıyor.

 // Sıradan vergi veren vatandaş
"Elektrik Piyasası Kanunu görüşmelerinde Enerji
Bakanı Berat Albayrak bir türlü oy
kullanamayınca üç kez yoklama alındı".
Allah razıgelmez böyle işte.ellerinizin kırılmasından korkmadınız mı!...
04 Haziran 2016 18:24
"
 // "
Namuslu dürüst vatandaşa ceza kaçak elektrik kullananlara da kullanmaya devam edin yasası bu eee kaçak kullannlar birik eylemle bize dokunmayın dedi ihale dürüstlere kaldı bu hak ahirette elbette alınacak ...
04 Haziran 2016 Cumartesi 16:19
adalet mi?
 // yaşar çakmak
Adalet ve kalkınma partisi adaletsiz bir uygulamaya imza atmıştır. kullanmadığı elektriğin parasını vatandaştan almak ne demek? Kul sormasada Allah hesabını sorar....
04 Haziran 2016 14:51
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler