YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yarından itibaren her gün 50 milyon dolarlık döviz satışı yapacak
Yarından itibaren her gün 50 milyon dolarlık döviz satışı yapacak
Yarından itibaren her gün 50 milyon dolarlık döviz satışı yapacak
09 Mart 2009 / 14:38 Güncelleme: 09 Mart 2009 / 00:00

Dolarda yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası harekete geçti. Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar düşüşe geçti.


Dolar başta olmak üzere döviz kurlarında yukarı yönlü hareketin devam etmesi üzerine, Merkez Bankası'ndan kura müdahale kararı geldi. Merkez Bankası, dolar başta olmak üzere döviz kurlarında devam eden yükseliş üzerine, yarından itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanmasına karar verdi. İhalelerde satımı yapılacak döviz tutarı 50 milyon dolar olarak belirlendi. Banka, ihalelere rağmen likidite azalmasına bağlı olarak oluşacak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi durumunda ise doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabileceğini bildirdi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, uluslar arası kredi piyasalarında yaşanan sorunların Eylül ayının ikinci yarısından itibaren derinleşerek pek çok ülke piyasalarında likidite sorunları yaşanmasına yol açtığı, bu dönemde Banka'nın gelişmiş ülke piyasalarındaki sorunların Türkiye'ye olumsuz etkilerini en aza indirmeye yönelik önlemleri aşamalı olarak aldığı hatırlatıldı. Banka, bu doğrultuda, döviz likiditesini destekleyerek döviz piyasasının sağlıklı çalışmasını sağlamak amacıyla yarından itibaren döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanmasına karar verdiğini duyurdu. İhalelerde satımı yapılacak döviz tutarı 50 milyon doları olarak açıklanırken, gerekli görülen günlerde ihalelerdeki satım tutarının artırılabileceği kaydedildi.


Önümüzdeki dönemde döviz piyasası gelişmelerine bağlı olarak günlük ihale tutarlarında önceden duyurularak değişiklik yapılabileceği gibi, gerek duyulursa ihaleler durdurulabilecek. Ayrıca, döviz satım ihalelerinin döviz piyasasındaki likidite ihtiyacını tam olarak karşılamadığı, ihalelere rağmen likidite azalmasına bağlı olarak oluşacak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda aşırı dalgalanma gözlenmesi durumunda ise Merkez Bankası doğrudan döviz satım müdahalesinde bulunabilecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler