YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yargıtay, sabit ücretin hukuka uygun olduğuna karar verdi
Yargıtay, sabit ücretin hukuka uygun olduğuna karar verdi
Yargıtay, sabit ücretin hukuka uygun olduğuna karar verdi
20 Ocak 2009 / 19:23 Güncelleme: 20 Ocak 2009 / 00:00

Türk Telekom, ev ve işyerlerinde kurulu bulunan sabit telefon abonelerinden sabit ücret almaya devam edecek.


Türk Telekom'dan sabit ücret uygulamasına ilişkin yapılan açıklamada, sabit ücret uygulaması hakkında bir abone tarafından açılan davada alınan kararın Türk Telekom şirketince temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, sabit ücretin yasal ve haklı bir uygulama olduğu teyit edildiğini kaydedildi.


Açıklamada, Yargıtay'ın son noktayı koyduğu karara göre, sabit ücretin herkesin makul bir ücret karşılığında telekomünikasyon hizmetlerinden ve altyapısından eşit şekilde yararlanmasının sağlanması için alınması gerektiği, yasa ile belirlenen bir ücret olduğu, Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan tarifenin bir parçası olduğu, Türk Telekom tarafından yapılan enerji tüketimi, teknik donanım, bakım ve yönetim gibi masrafların karşılığı olduğu ve sabit ücret uygulamasına yurtdışındaki telekomünikasyon firmalarınca da başvurulduğu gerekçeleriyle haklı ve hukuka uygun olduğunun belirtildiği ifade edildi.


Sabit ücret konusundaki emsal kararın verildiği dava sürecinin aktarıldığı açklamada, şöyle denildi: "Yüksek mahkeme tarafından, sabit ücret hususunda belirtilen yasal dayanaklar gözönünde bulundurularak, daha önce Türk Telekom aleyhine sonuçlanan ve sabit ücret alınmaması yönünde verilen mahkeme kararının Türk Telekom lehine bozulmasına karar verilmiştir. Bu itibarla sabit ücret uygulamasının hukuka uygunluğu konusunda Yargıtay tarafından konuya son nokta konulmuş olup bu konuda artık herhangi bir şüphe bulunmamaktadır. Türk Telekom'un sabit ücret uygulamasının haklılığı ve hukukiliğini teyit eden bu karar bu konuda yapılacak tüm başvurula emsal teşkil edeceğinden, kararın içeriğini müşterilerimiz ve kamuoyu ile paylaşarak bu konudaki yanlış ve kasıtlı yönlendirmelere rağbet etmemeleri konusunda bilgilendirme gereği hasıl olmuştur. Nitekim, konuyla ilgili olarak bugün, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK da bir basın açıklaması yapmış ve konuya açıklık getirmiştir. Türk Telekom, altyapı hizmetlerini daha geniş kitlelere sunmak, hizmet ve standartların sürdürülebilirliğini sağlamak ve hizmet kalitesini daha da geliştirmek amacıyla çalışmalarına kararlılıkla devam etmektedir."


Cihan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler