YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yakıttan yüzde 20 tasarruf...
Yakıttan yüzde 20 tasarruf...
14 Şubat 2011 09:30
Litre fiyatı 4 liraya yaklaşan benzin, tüketiciler kadar otomobil üreticilerini de farklı çıkış noktaları aramaya itiyor.

Yeni EcoBoost motorların 1.6 litreden 180 beygir güç üretebildiğini söyleyen Genel Müdür Otay, "Yakıt fiyatları tüketiciyi de bu yönde beklentiye itmişti. Bu motorla yüzde 20 tasarruf vaat ediyoruz" dedi.

Düşük motor hacminden yüksek güç elde etme amacıyla birkaç yıl önce bir çok markanın üzerinde çalışmaya başladığı hacim küçültme (downsizing) akımı, pazardaki ağırlığını artırmaya başladı. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl, özellikle otomobil satışlarındaki başarısı ile liderliği elinde tutan Ford Otosan da EcoBoost adını verdiği ve yüksek performans ile ekonomiyi bir arada sunmayı hedeflediği motor serisini Türk pazarına sundu.

Her 4 araçtan 3'ü 1.6 litre

Yeni EcoBoost ailesinin tanıtımında konuşan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, pazar paylarını binek modellerde 2 puan kadar artırarak 2010'u 9'uncu kez lider olarak tamamladıklarını söyledi. Bu çıkışın 2011'de süreceğini ifade eden Otay, Türk pazarının dünyanın imrendiği bir performans ortaya koyduğunu, bu sene de dünyanın gözünün üzerimizde olacağını kaydetti.

Tüketiciler de bekliyordu

Artık tüketicilerin çevreci olmak ve daha az yakıt tüketmek için ille de güçsüz motorları tercih etmek zorunda kalmadığını vurgulayan Otay, "Yeni EcoBoost motor ailesi ile bunu kanıtlıyoruz. Petrol fiyatlarındaki artış da tüketicide bu beklentiyi artırdı ve önümüzdeki dönemde de artırmaya devam ediyor. EcoBoost ile hem eşdeğer motorlara göre yüzde 20 yakıt tasarrufu ettiriyor hem de modele göre 180 beygire kadar güç üreten 1.6 litrelik motorlarla performanstan da taviz vermiyoruz. 10'uncu kez lider olabilmek için EcoBoost önemli bir silahımız olacak" dedi.

Ford Otosan Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner ise, otomobil satışlarının toplam pazarın yüzde 65'ini oluşturduğunu hatırlattı. Son 4 yılda büyük gelişme kaydettiklerine işaret eden Özüner, "2009'daki 33 bin 462 adetlik satış rakamını geçen yıl 55 bin 212 adede taşıdık ve otomobil pazarını ikinci sırada tamamladık" dedi.

Her 10 araçtan 9'unun 1.6 litre ve altındaki motor seçenekleriyle satıldığını vurgulayan Özüner, "Mondeo modelimizin de içinde bulunduğu CD segmentinde 1.6 litre ve altındaki motor seçeneklerinin satışlardaki payı 2007'de yüzde 56'yken bugün bu oran yüzde 77'ye ulaştı. Yani her 4 araçtan 3'ü 1.6 litrelik benzinli modellerden oluşuyor. EcoBoost ile pazara hareket getireceğiz" diye konuştu.

52 bin liradan başlıyor

1.6 litre 160 beygirlik Mondeo'nun 56 bin 980 lira gibi oldukça rekabetçi bir fiyatla satışa sunulduğunu belirten Aykut Özüner, şu bilgileri verdi: "Şu anda Mondeo dışında S-Max, C-Max ve Grand C-Max'te de bu motorlar kullanılıyor. 160 beygirlik S-Max 67 bin, 180 beygirlik C-Max 52 bin 795 ve yine 180 beygirlik Grand C-Max ise 56 bin 935 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Ayrıca Mondeo ürün gamına eklenen 2 litrelik EcoBoost motor seçeneğimiz, ürettiği 240 beygirlik güç ile sınıfının en güçlüsü konumunda. Bu aracı da 90 bin 875 liradan satıyoruz."

Ford Otosan Genel Müdür Baş Yardımcısı Ted Cannis da, Ford'un, 2013 yılına kadar global olarak senede 3 milyon adet EcoBoost motoru üretmeyi planladığını, dünya üzerindeki tüm Ford modellerinin yüzde 90'ında EcoBoost motoru seçeneğinin sunulacağını söyledi.

1.6 litreden 180 beygir güç

Ford Otosan Pazarlama Müdürü Tibet Soysal da EcoBoost motor ailesi hakkında bilgi verdi. Ford'un yeni motor ailesi EcoBoost'un, 1.6  ve 2 litrelik iki seçeneğe sahip olduğunu söyleyen Soysal, "2 litrelik seçenek sadece Mondeo'da ve Powershift otomatik şanzımanla sunuluyor. Aracın yakıt tüketimi ortalama 7.7 litre" dedi. 1.6 litre seçeneklerinin ise Mondeo ve S-Max'te 160, C-Max ailesinde ise 180 beygirlik versiyon ve 6 ileri manuel şanzımanla sunulduğunu hatırlatan Soysal, "Bu motorlar da C-Max'te 6.6, Mondeo ve S-Max'te ise 6.8 litrelik tüketim değerlerine sahip" diye konuştu. 

Oto Stop

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler