YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yabancılar inanamıyor
Bakan Nihat Ergün, yurt dışı ziyaretlerinde Yeni Teşvik Sistemi'ne ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattıklarını söyledi.
Yabancılar inanamıyor
27 Haziran 2012 / 23:49 Güncelleme: 27 Haziran 2012 / 23:51

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yurt dışı ziyaretlerinde Yeni Teşvik Sistemi'ne ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattıklarını belirterek, ''Bunları anlattığımızda bazen inanmakta zorluk çekiyorlar. 'Hadi ya, olur mu böyle  Var mi hakikaten ' diyorlar. Evet, var'' dedi.

Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan 20 fabrikanın toplu açılışını yapan Ergün, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 10 yılda hayatın her alanında büyük gelişim ve değişimler yaşadığını söyledi.

Türkiye'nin her bölgesinin daha fazla üretmeye başladığını ve tüm şehirlerin başka bir çehreye kavuştuğunu dile getiren Ergün, başkent Ankara'nın da bu değişimden nasibini aldığını vurguladı.

Ankara'nın bu dönemde ciddi bir sanayi kenti ağırlığı kazandığını dile getiren Ergün, ''Eskiden Ankara'dan bahsedenler genelde kamu binalarından ve kamu görevlilerden bahsederdi ama şimdi sanayisinden bahsediyor. Bunda OSB'lerin büyük katkıları var'' dedi.

Ergün, açılışı yapılan 20 tesisin makine, metal gibi önemli sektörlerde yer almasının, Başkent OSB'nin ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından önemli olduğunu belirterek, şu an Başkent OSB'de 100 fabrikanın üretim yaptığını, 59 fabrikanın da inşaat ve proje aşamasında bulunduğunu ifade etti.

Bakanlık olarak sanayi tesislerini hem nitelik hem de sayıca artırma gayreti içinde olduklarını vurgulayan Ergün, şöyle devam etti:

''Ülkemizde 1962 yılından 2002 yılının sonuna kadar 70 OSB tamamlanmıştı, bunlara son 10 yıl içinde 77 OSB daha ilave oldu. Yine 50 yılda tamamlanan bu OSB'lerde 11 bin 395 parselde üretime geçilmişken son 10 yılda tam 30 bin 168 parselde üretime geçildi. Biz daha nitelikli OSB'lerin daha nitelikli üretime dönüşeceğine inanıyoruz. Başkent OSB'nin de her geçen gün yeni yatırımlarla geliştiğini görmekten, daha çok insana istihdam sağlamasından büyük mutluluk duyuyoruz.''


-''Sürekli pedal çevirmek mecburiyetindesiniz''-


Ergün, Ankara'da ilk kez bir yenilikçilik merkezinin Başkent OSB'de kurulmasını çok önemsediklerine değinerek, bu tür önemli gelişmeleri destekledikleri ve desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kendini yenileyemeyenin ayakta kalma şansının olmadığına işaret eden Ergün, ''Bisiklete binmek gibi. Pedal çevirmeye, sürekli ilerlemeye mecburuz. Durursanız düşersiniz. Ancak cambaz olursanız düşmezsiniz. Siz de cambaz değil, sanayici olduğunuza göre sürekli pedal çevirmek mecburiyetindesiniz'' diye konuştu.


-''Muhalefetten bazı arkadaşlar, Avrupa'ya şikayete gidiyor''-


Sanayicilerin üniversitelere, üniversite hocalarının da sanayi bölgelerine gitmesi gerektiğini vurgulayan Ergün, bu sayede üniversite-sanayi işbirliğinin ortaya çıkacağını bildirdi.

Bakan Nihat Ergün, sanayicilerin ayrıca TÜBİTAK ve KOSGEB'le de daha yakın ilişki içinde olması gerektiğine dikkati çekerek, böylece sanayicilerin bu iki kurumun verdiği desteklerden daha fazla haberdar olacağını ifade etti.

Türkiye ekonomisinin, dünyadaki birçok sıkıntıya rağmen büyümeye devam ettiğini belirten Ergün, şöyle konuştu:

''Birçok ülkenin kredi notu azaltılırken, Türkiye'nin kredi notu istikrar ve bütçe dengelerine dikkati çekerek artırıldı. Biz bu tür not artırımlarını çok önemsemiyor değiliz. Yetersiz ve geç kalmış bir girişim olarak gördüğümüz için çok da büyütmüyoruz ama geç de olsa bunlara dikkatin çekilmiş olması önemli. Biz hesabımızı yaparken, dünyada yaşanabilecek muhtemel olumsuzlukları dikkate alarak yapıyoruz. Makul ama motive edici hedefler koyuyoruz. Hiçbir zaman milleti karamsarlığa düşürecek yaklaşımlar içinde olunmasını istemiyoruz.

Bazıları bağırıyor her gün. Muhalefetten bazı arkadaşlar, 'Bizim memlekette işler kötü' diye Avrupa'ya şikayete gidiyorlar ama Avrupa'dan veya başka ülkelerden de 'Siz bu ekonomiyi nasıl düzelttiniz, ekonominiz nasıl büyüyor  Bunu nasıl başardınız ' denilince bizimkiler şaşırıyor bu sefer. Pişman oluyorlar, geri dönüyorlar. Kötülemeleri yanına kalıyor. Kötülemenin kime ne faydası var ki  Hasta ziyaretine gittiğinizde hiç 'Seni hiç iyi görmedim, sabaha kalmaz ölürsün' denir mi  Bizimkiler öyle diyor. Türkiye o kadar kötü ki sabaha kalmaz ölürsünüz diyorlar. İnsan iyileşeceği varsa da iyileşemez bu ortamda. Tabii ki problemimiz varsa bunu ortaya koyacağız ama karamsarlığa sevk etmenin de kimseye faydası yok.''


-''Yabancılar inanmakta zorluk çekiyor''-


Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ve Yeni Teşvik Sistemi'ne de değinen Ergün, sanayicilere sistemden nasıl yararlanabileceklerine dair bilgi verdi.

Ergün, yeni sistemde katma değeri yüksek, ithalatı fazla, ülkede üretimi olmayan stratejik sektörlerin de daha fazla teşvik edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Yurt dışı ziyaretlerimizde bu teşvik sistemine ilişkin detayları yabancı firma yöneticilerine veya devlet adamlarına anlattığımızda bazen inanmakta zorluk çekiyorlar. 'Hadi ya, olur mu böyle  Var mi hakikaten ' diyorlar. Evet, var. Onlar ilk etapta bir tercüme hatası yapıldığını zannediyorlar ama öyle olmadığını somut verilerle önlerine koyduğumuzda gerçeği görüyorlar. Onun için Başkent OSB'nin de bu yatırımlara ev sahipliği yapacağına inanıyorum.'' AA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler