YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vestel’den yüzde yüz yerli Heron
Vestel'in kendi teknolojisiyle ürettiği insansız hava aracı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandı...
Vestel’den yüzde yüz yerli Heron
30 Kasım 2010 / 07:26 Güncelleme: 30 Kasım 2010 / 07:27

Toplam, 20 milyon dolarlık proje kapsamında 2 filoda 2 yer istasyonu inşa edilecek ve ve 8 insansız hava aracı üretilecek.

Savunma sanayi konusunda önemli çalışmalar yapan Vestel'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 'insansız hava aracı' ihtiyacı için açılan ihaleyi kazandığı açıkladı.

Konuyla ilgili bilgi veren Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, savunma sanayisinde önem verdikleri projeler arasında yer alan insansız hava aracında önemli bir aşamaya geldiklerini belirtti. Dünyada özellikle ABD ve İsrail'in etkin olduğu bu sektörde Türk teknolojisini geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını vurgulayan Yüngül, şunları söyledi:

Üretim Ankara'da

"TSK'nın ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandık. Ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Kısa bir süre içinde imzalayacağız. Toplam 20 milyon dolarlık bir proje olacak. 2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara'da yapacağız. Bu bizim için iyi bir başlangıç olacak."

Dünyaya açılacak

TSK için yapacakları üretimin dünya pazarlarına açılmada kendileri iyi bir referans olacağını, ayrıca sivil kullanım için de üretim yapabileceklerini kaydeden Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD ve İsrail'in geliştirdiği teknolojinin altında bulunmadığını, gelecekte çok daha iyi olacaklarını ifade etti. Yüngül, dünya pazarında önemli bir yer elde etmeyi planladıklarını belirterek, "İnsansız hava aracı üretimi konusunda 7-8 yıllık periyotta dünyada ilk üçte yerimizi alırız. Şu anda önemli olan ilk ihale sonucu ürettiğimiz uçakların biran önce görevlerine başlaması" dedi

İlk yerli uygu için imzalar atıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve TÜRKSAT tarafından Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu yapılacak. İTÜ, İTÜ ARI Teknokent ve TÜRKSAT tarafından yörüngede görev yapacak Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu projesi için imzalar dün atıldı.

Maliyet 1 milyon lira

Toplantıda verilen bilgiye göre yaklaşık 4 kilogram ağırlığında olan uydu ile karşılıklı sesli görüşme olanağı sunulacak. Haberleşme uydusundan radyo amatörleri de yararlanabilecek. Uydu üzerine yeri Birleşmiş Milletler kurallarına uyum kapsamında ömrünün bitmesinin ardından yörüngeden ayrılmasını sağlayacak bir düşürme sistemi de planlandı. TÜRKSAT Genel Müdürü Özkan Dalbay, projenin yaklaşık 1 milyon TL'yi bulacağını söyledi. Dalbay, normalde uyduda kullanılan malzemelerin bu kadar tutmayacağını, fakat bilgi birikimine para verildiğini belirtti. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler