YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vergiler yükselecek mi?
Vergiler yükselecek mi?
30 Mart 2013 18:53
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bizim vergileri indirme ya da yükseltme gibi bir gündemimiz yok." dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''En önemli reformlarımızdan birisi gelir vergisi reformudur. Çalışmalarımızı bitirdik. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunduk. Hatta Başbakanımıza da sunduk'' dedi.

Şimşek, Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergilerinin iş birliğiyle düzenlenen, Anadolu Ajansının medya sponsoru olduğu ''Uludağ Ekonomi Zirvesi''nde yaptığı sunumunda, kayıt dışılıkla mücadelenin önemli yapısal sorunlardan olduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, 2003'te yüzde 32 olan ve yüzde 27'ye indirilen kayıt dışılığı yüzde 20'nin altın indirmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, ''Bunu başarırsak vergi oranlarıyla oynamadan yeni vergi artışına gitmeden, Türkiye'nin eğitimine 45-50 milyar daha kaynak aktarabileceğiz. Çok ciddi rakam bu'' diye konuştu.

Vergi mevzuatını ve vergi güvenlik müesseselerini güçlendirmeyi amaçladıklarını, bunlara ilaveten ortaya güçlü irade koyarak vergiyi tabana yaymaları gerektiğine dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

''En önemli reformlarımızdan birisi gelir vergisi reformudur. Çalışmalarımızı bitirdik. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunduk. Hatta Başbakanımıza da sunduk. Bir takım hususlar konusunda ilave çalışmalar yapmamız istendi. O ince detayları bitirmek üzereyiz, inşallah yakında Meclis'e gider ve inşallah Türkiye, bu alanda da önemli reformu gerçekleştirmiş olur. Bizim vergileri indirme ya da yükseltme gibi bir gündemimiz yok. Bu reformla vergiler ne inecek ne yükselecek ama vergi tabana yayılacak ve gelir vergileri artacak.''

Bakan Şimşek, ''Beyanname kapsamını genişletiyoruz, istisna ve imtiyazları azaltıyor, kaldırıyoruz. Mevzuatımızı basitleştiriyoruz'' dedi.

 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler