YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vergi denetiminde yeni sistem...
Vergi denetiminde yeni sistem...
31 Aralık 2011 11:24
Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, performans değerlendirme sistemini, 1 Ocaktan itibaren hayata geçirecek...

Performans sistemi, vergi müfettişlerinin, işlerini yaparken mükellefin hak ve hukukunu gözetmesini, mükelleflere karşı nazik, ölçülü davranmalarını sağlayacak.

Maliye Bakanlığının konuya ilişkin yönetmeliği, Resmi Gazetenin 30 Aralık 2011 tarihli 3. mükerrer sayısında yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, Performans Değerlendirme Sistemine, vergi müfettişlerinin ve vergi müfettiş yardımcılarının, görev yaptıkları süre içindeki sınavlarda elde ettikleri başarı derecesi, iş performanslarına ilişkin grup başkanlarının değerlendirmeleri, düzenledikleri vergi inceleme raporları hakkında rapor değerlendirme komisyonları tarafından yapılan değerlendirmeleri, düzenledikleri diğer inceleme, araştırma, görüş, denetim ve soruşturma raporları hakkında yapılan değerlendirmeleri, lisansüstü eğitim düzeyleri ile benzeri kriterleri esas alarak oluşturulacak.

Vergi müfettişlerinin performanslarının değerlendirilmesinde takvim yılı esas alınacak. Performans sistemi kapsamında, vergi müfettiş yardımcılarının kurul bünyesinde girecekleri sınavlardan elde edecekleri notlar, kurul mensuplarının yaptıkları işlerin niteliği ve akademik çalışmaları gibi bir çok kriter göz önünde bulundurularak, kişisel değer yargılarından uzak bir şekilde performansları değerlendirmeye tabi tutulacak.

Düzenleme ile performansları belli bir standardın üzerinde olan Kurul mensuplarının, liyakat sistemine dayandırılarak, meslek içinde ilerleme ve yükselmelerinin kriterleri de belirlenmiş olacak. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler