YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşlar TL'ye sahip çıktı
Vatandaşlar TL'ye sahip çıktı
27 Temmuz 2016 11:12
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Vatandaşımız 9 milyar doların üzerinde dövizini bozup Türk Lirası'na geçmiş. Bu ekonomide darbe yapmak isteyenlere de halk bir darbe vurmuş oluyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konuk olduğu CNN Türk yayınında 15 Temmuz sonrası Türk ekonomisinde yaşanan sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Şimşek'in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Yabancı yatırımcı parasını alıp Türkiye'den çıkmaya çalışırken vatandaşımız 9 milyar doların üzerinde dövizini bozup Türk Lirası'na geçmiş. Bu ekonomide darbe yapmak isteyenlere de halk bir darbe vurmuş oluyor.

15 Temmuz günü milletin feraseti bana umut veriyor. Sistemin darbe üretmesi engellenecek ama halkın refleksi bana güven veriyor. Millet faktörü çok ciddi bir şekilde dikkate alınacaktır ki son olayda bunun dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde daha geniş kapsamlı yurt dışı programlarımız olabilir. Türkiye'nin uzun vadede yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu anlatacağız.

Rusya ile ilişkiler

Dün Rusya'dan çok yoğun bir gün yaşadık. Çok uzun süren bir toplantı yaptık. Üst düzeyde görüşmelerimiz oldu. Maliye Bakanlarına bir ziyaretim oldu. Rusya, bu konuda yapıcı ve iyi niyetli ve destekleyici. Benim edindiğim izlenim son derece olumlu. Bir normalleşme süreci Cumhurbaşkanımızın girişimiyle başlamıştı, bu normalleşme hızlanacak. Önceki hedefimiz 24 Kasım öncesine dönüş.

Rusya ile olan ilişkilerin zirve yapıldığı dönemde 100 milyar dolarlık bir hedef konulmuştu, bunun üzerine daha yüksek bir gelecek kuralım dedik.

Tarifelere hemen izin verdiler. Ama Rusya'dan gelenlerin çoğu Charter seferlerle yapılıyor. Bizden güvenlik için bir takım talepleri oldu. Bu konuda ülkemize davet ettik."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler