YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaşa indirimli doğal gaz müjdesi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara'da Petrol ve Gaz Konferansı'nda konuşma yaptı.Bloomberght'nin haberine göre Enerji Bakanı Yıldız, "Doğal gaz fiyatlarındaki indirim tüketicilere yansıyacaktır" dedi.
Vatandaşa indirimli doğal gaz müjdesi
18 Mart 2015 / 15:02 Güncelleme: 18 Mart 2015 / 15:26

"Petroldeki düşüş üretici ülkelerden tüketicilere 1 milyar dolar transfer sağladı" diyen Yıldız, "Petroldeki üretim açığının farklı ülkelerce kapatılması söz konusu ve AB'nin enerji politikalarını birleştirmesi doğru bir adım" diye konuştu.

Türkiye için önemli açıklama!

Türkiye'nin enerjide proaktif duruşunu devam ettireceğini dile getiren Yıldız açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Petrol fiyatlarının düşmesi türkiye'nin giderlerini azaltıcı yönde etki yaptı. Petrolde net ithalatımızın yarıdan fazlası ulaşım sektöründe kullanılıyor. Botaş'ın geçmiş yıllara yönelik zararının 2016 sonunda bitmesini bekliyoruz. Tanap gibi büyük projelerin tehdit ve fırsatları bitmez. TPAO'nun zararı katkıları dikkate alındığında kabul edilebilir niteliktedir.

TPAO, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 550 milyon dolar kayıba uğradı. Akkuyu Santralı için 735 milyon dolarlık sermaye girişi oldu. Botaş'ın hatları günden güne daha yüksek kapasite ile çalışıyor. Açıkladığım üzere rus gazında yüzde 10.25'lik indirim alınmıştır. Gaz fiyatlarındaki indirimin karşılığı 1 milyar dolardır.

Bugünden itibaren Türkiye ile AB arasında yüksek düzeyli enerji diyalogu başlayacak. Türk Akımı Tanap'ın yerine geçecek bir proje değildir. AB ile rusya arasında çözüm için katkı koymaya hazırız, çözümü biz bulmayacağız.

baslangic
 // kandemir
sezon bitince yazlik pansiyonlarin yaptığı gibi..bu haberleri insanlar kışın duymak ister..ahaber sen yapma bari...
18 Mart 2015 15:22
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler