YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Vatandaş artık ucuz süt alacak
Vatandaş artık ucuz süt alacak
05 Mart 2015 15:51
Tekirdağ'da yürütülen "Halk Sütü Projesi", vatandaşın sağlıklı ve ucuz günlük süt tüketmesini sağlayacak.

Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, yaptığı açıklamada, bölgedeki çiftliklerde hijyen şartlarına uygun süt üretildiğini söyledi.

Vatandaşın gönül rahatlığıyla tüketeceği süte en kolay şekilde ulaşmasının yollarını aradıklarını ve "Halk Sütü Projesi"ni hayata geçirmeye karar verdiklerini belirten Baykut, şöyle konuştu:

"Bu sosyal içerikli proje, belediyeler kanalıyla hayata geçirilecek. Böylelikle üretici sütünü birinci elden değerlendirme imkanı bulacak. Birliklerin sütleri, belediyenin kentin belirli yerlerine kuracağı "Süt evleri"ndeki soğutma tanklarından halka sunulacak. Böylelikle kayıt dışı süt dağıtımının da önüne geçilecek. Proje sayesinde vatandaşlar daha sağlıklı, kaliteli ve ucuz süt içecek."

Baykut, süt üretiminin girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını vurguladı. Süt Üreticileri Merkez Birliğinin yaptığı son hesaplamaya göre, 1 kilogram sütün maliyetinin 1,2 lira olduğunu, sütü 1,5 liradan sattıklarını ve devletten 55 kuruş destek aldıklarını dile getiren Baykut, şunları kaydetti:

"Süt üreticisinin, girdi maliyetleri dikkate alındığında, eline asgari 1,3 TL geçmesi gerekiyor. Ankara'da 31 Martta Ulusal Süt konseyi toplanacak. Süt fiyatlarına en az 5-10 kuruş arasında zam yapılmasını bekliyoruz." 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler