YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Van için kalkınma toplantısı
Van için kalkınma toplantısı
06 Mart 2012 17:21
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van'ın kalkınması için işadamlarıyla bir araya geldi..

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Van'ın kalkınması için bugüne kadar yapılan görüşmelerde çeşitli konuların ön plana çıktığını, ticaretin de bunlardan biri olduğunu belirterek, ''İyi bir mesleki eğitimle bu genç nüfusu özellikle emek yoğun sektörlerde destekleyebileceğimizi düşünüyoruz. Burada da tekstil ve konfeksiyon önde gelen sektörlerden bazıları'' dedi.

Bakan Yılmaz, Kalkınma Bakanlığının Van ve çevresindeki illerin hızlı bir şekilde kalkınması için yeni bir program hazırlığı çalışmaları kapsamında, işadamlarıyla Bakanlık binasında istişare toplantısı yaptı.

Toplantıya, işadamlarının yanı sıra Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Van Valisi Münir Karaloğlu, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cüneyd Düzyol da katıldı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Van'da yaşanan depremin ardından bölgeye gönderilen yardımlara ve bölgedeki vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan çalışmalara değindi.

Eğitimden sağlığa, ekonomik faaliyetlerden konaklamaya kadar birçok alanda yapılan çalışmalarla, bölgede yaşayanların acil ihtiyaçlarının karşılandığını anlatan Yılmaz, yapılan hasar tespit çalışmalarıyla da hasarlı binaların belirlendiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından ciddi çalışmaların başlatıldığına da dikkati çekerek, Van'ın merkezi ve Erciş ilçesinde 15 bin civarındaki konutun ihale edildiğini veya ihale sürecinde olduğunu söyledi.

''Asıl isteğimiz, bölgenin hızlı bir şekilde kalkınması''

Yapılan çalışmaların, daha çok ''acil müdahale'' kapsamında olduğunu, ancak Kalkınma Bakanlığı olarak asıl isteklerinin, bölgenin hızlı şekilde kalkınması olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

''Van ilimiz, Bitlis, Muş ve Hakkari'yi de içine alan bir ekonomik bölge oluşturuyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusun yaşadığı bir bölge. Deprem sonrası yapılan bu çalışmalara ilave olarak Van ve bölgesinin hızlı şekilde kalkınması adına çalışma yapılması üzerine karar alındı ve Kalkınma Bakanlığına Van bölgesi için yeni bir kalkınma programı hazırlama görevi verildi. Biz de bu kapsamda çalışmalarımıza başladık. Bunu yaparken sadece Van'ı düşünmedik. Bitlis'i, Muş'u, Hakkari'yi hatta Ağrı'yı düşünmeden Van'ın ekonomisini düşünemezsiniz. Dolayısıyla burada bölgesel bir perspektifle birlikte program hazırlamaya başladık. Bunu da masa başında değil, tüm yerel aktörlerle birlikte yapıyoruz.''

''Kalkınma, sadece kamu eliyle gerçekleştirilecek bir süreç değil''

Söz konusu çalışmalar kapsamında, bölgeye bir çok ziyaretin gerçekleştirildiğini, bunun dışında Ankara'da da çeşitli toplantılar yapıldığını belirten Yılmaz, bu toplantıların bazılarına da kendisinin başkanlık ettiğini ifade etti.

İş adamlarıyla gerçekleştirdikleri bugünkü toplantının da söz konusu çalışmaların çok önemli bir ayağını oluşturduğunu vurgulayan Bakan Yılmaz, ''Çünkü biz şunun farkındayız. Kalkınma, sadece kamu eliyle gerçekleştirilecek bir süreç değil. Kamu ile özel sektör birbirini tamamlayıcı bir şekilde hareket ettikleri zaman asıl kalkınma sağlanmış oluyor'' dedi.

Bu çerçevede toplantıya tüm yatırımcıları olamasa da yatırımcıların perspektiflerini yansıtacağından emin oldukları özel sektör temsilcilerini davet edebildiklerini belirten Yılmaz, işadamlarının görüşlerinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Ticaret, mesleki eğitim, turizm, tarım ve hayvancılık ön plana çıktı

Toplantıda birçok konunun konuşulacağını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

''Bugüne kadar yapılan görüşmelerde çeşitli konular ön plana çıktı. Ticaret bunlardan biri. Van ve bölgesi sınırda olan bölgemiz. Bir şekilde ticareti daha fazla artırmadan o bölgenin kalkınması mümkün değil. Diğer bir husus, Türkiye çok genç nüfusa sahip bir ülke. Van bölgesinde ortalama yaş, çok daha aşağılarda. 23-24 yaşlar civarında bir ortalama yaş söz konusu. Dolayısıyla iyi bir mesleki eğitimle bu genç nüfusu özellikle emek yoğun sektörlerde destekleyebileceğimizi düşünüyoruz. Burada da tekstil ve konfeksiyon önde gelen sektörlerden bazıları. Tekstilkent dediğimiz bir projemiz var. Yatırımcılara belirli bir takım fiziki koşullar oluşturarak bu süreci destekleme yönünde bir planlama yapıyoruz. Bu sektörlerle işsizlik konusunda da önemli bir mesafe alacağımızı düşünüyoruz.''

Yılmaz, o bölgenin doğal sektörlerinden birinin de tarım ve hayvancılık olduğunu, buna karşın tarımı da hayvancılığı da daha uygun ölçeklerde gerçekleştirmenin önemli olduğuna işaret ederek, ''Eskiden kalkınma anlayışında hep sanayi vurgulanırdı. Halbuki 21. yüzyılın stratejik sektörlerinden birisi tarım. Artan nüfus, değişen tüketim kalıpları gibi bir çok süreç bunu destekliyor. Tarım sektörüne yapacağımız yatırımın hem o bölgeyi hem de ülkemizi destekleyeceğine inanıyoruz. Van bölgesi için olmazsa olmaz diğer bir sektör de turizm. Orada Van Gölü gibi kıymetli bir varlığımız var. Buraya da artık farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamız gerekiyor'' dedi. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler