YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
uzmanları zammın yüzde 4 olmasına kesin gözüyle ba
uzmanları zammın yüzde 4 olmasına kesin gözüyle ba
uzmanları zammın yüzde 4 olmasına kesin gözüyle ba
27 Ağustos 2008 / 09:12 Güncelleme: 27 Ağustos 2008 / 00:00

Hükümet, toplu görüşmelerde memura ilk 6 ay ve ikinci 6 ay için yüzde 3 zam önermeyi planlıyor. Memurlar ise yüzde 5+5'te direniyor. Ekonomi uzmanları zammın yüzde 4 olmasına kesin gözüyle bakıyor. Kamu-SEN ise Ankara'da çadırlı eylem başlatıyor.


Memurla hükümet yüzde 4'te anlaşacak


Toplu görüşmelerde hükümetin sunacağı oran belli oldu. Hükümet memura yüzde 3+3 önerecek. Memur yüzde 5+5 istiyor. Orta yol yüzde 3.5 ile 4 arasında bulunacak.


Memurla hükümet arasında devam eden toplu görüşmelerde sona yaklaşıldı. Üçüncü tur görüşmeler TÜİK'in açıkladığı 255 YTL'lik açlık sınırı ile tıkanırken, dördüncü turda zam oranları tartışılacak. TAKVİM'in ulaştığı bilgilere göre; hükümet kanadı memur zammı için yüzde 3+3 oranlarını masaya getirecek. Memur sendikaları ise daha önce yüzde 5+5 oranında zam talep etmişti. Masada yapılacak görüşmeler sonunda, her iki tarafın ilk 6 ay için yüzde 3.5 ila 4, ikinci 6 ay için de yüzde 3.5 ila 4 oranında zamda anlaşması bekleniyor. Ek ödeme de alan memurlar bu oranlara razı olursa, görüşmeler tamamlanacak ve imzalar atılacak.


ZAM MALİYETLERİ BELLİ OLDU


Toplu görüşmeler kapsamında kurulan Mali ve Sosyal Haklar Komisyonu'nca hazırlanan raporda, Kamu İşveren Kurulu'nun kamu çalışanlarına yapılması istenen zam ve iyileştirmelere ilişkin maliyet çalışmasına yer verildi. Rapora göre; konfederasyonların mali ve sosyal haklara ilişkin çıkardığı maliyetlerin bazıları şöyle:


Türkiye Kamu-Sen: Aylık ve yan ödeme katsayılarında Ocak ve Temmuz'dan geçerli yüzde 5 artışın maliyeti, 2 milyar 948 milyon YTL.


Memur-Sen: Maaşlara Ocak ayından itibaren yüzde 12 oranında zam yapılmasının maliyeti, 7 milyar 200 milyon YTL. Taban aylığa seyyanen net 30 YTL zammın maliyeti, 1 milyar 263 milyon YTL. TAKVİM


 


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler