YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üretip ihraç edene devletten büyük destek
Üretip ihraç edene devletten büyük destek
20 Aralık 2014 19:30
Devlet, malını yurt dışına pazarlayan şirkete verdiği desteği 35 bin liradan 1.8 milyon liraya çıkardı.

Türkiye 2023'te en az 10 global marka hedefine hızlı adımlarla gitmek için teşvikleri 50 kattan fazla artırdı. Buna göre ihracatçıların yurt dışı pazarlama faaliyetleri ile Türkiye'ye gelen alım heyetlerinin uçak biletinden konaklama giderlerine kadar her türlü masrafı için verilecek destekler 50 kattan fazla artırıldı.

Buna göre, 2010 tarihli tebliğde yılda 35 bin dolar olarak belirlenen destek, yeni tebliğdeki tüm desteklerin kullanılması halinde 53 kata ulaşıyor. Dün Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğe göre destekler şöyle:

-Şirketlerin alacağı danışmanlık hizmetlerinin 50 bin dolara kadar olan kısmı yüzde 70 oranında karşılanacak.

-Her şirket için yılda 10 adet yurt dışı faaliyeti için, her faaliyet başına 150 bin dolara kadar ödeme yapılacak.

-Yurt içinde düzenlenecek fuar ve organizasyonlar için gelecek alım heyetleri için, her faaliyet için

100 bin liraya kadar giderin yüzde 75'i desteklenecek.

-Ulaşım da destek kapsamına alındı. Alım heyetlerindeki her şirketin 2 temsilcinin uluslararası ulaşımda kullanılan ekonomi sınıfı uçak, tren, gemi, otobüs bileti ve transferlerde kullanılan araç kiralama bedelleri de yüzde 75 oranında karşılanacak.

-Konaklamaya da destek geldi. Yine alım heyetlerinde, her şirketten 2 kişinin kişi başına günlük 300 doları geçmeyen oda-kahvaltı konaklama gideri desteklenecek.

-Ayrıca kapasite artırıp marka desteklemeye yönelik faaliyetlerin 250 bin dolara kadar olmak üzere tamamı desteklenecek.

-Markasına yatırım yapan şirketlerin faaliyetleri 400 bin dolara kadar desteklenecek

Buna göre şirketlerin yurt dışındaki 10 pazarlama çalışması “her faaliyet başına” 150 bin dolardan 1.5 milyon doları buluyor. Türkiye'ye gelecek 10 alım heyetinin de “her bir faaliyet bazında” 100 bin dolardan 1 milyon dolara ulaşıyor.

Bu giderlerin “yüzde 75'ine” kadarı desteklendiği için, toplam 2.5 milyon dolarlık “faaliyet giderinin” 1 milyon 875 bin doları destek kapsamına alınmış oluyor. Yeni teşviklerin toplamı böylece 2010 tarihli teşviklerin 53 katına çıkıyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler