YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üretici kurban satışlarından memnun
Üretici kurban satışlarından memnun
24 Ekim 2013 10:23
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurban satışlarının üreticiyi memnun ettiğini belirterek, üreticilerin çoğunun kurban pazarına getirdiği hayvanları sattığını ifade etti.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı sonrasında ziraat odaları ve üreticilerle yaptıkları görüşmelerden, kurban satışlarının üreticiyi memnun ettiği sonucunu çıkardıklarını kaydetti.

Üreticilerin çoğunun kurban pazarına getirdiği hayvanlarını sattığını, genelde üreticinin elinde hayvan kalmadığını vurgulayan Bayraktar, "Bunda kurbanlık hayvan ithalatının yapılmaması ve fiyatların, geçen yılki seviyelerde seyretmiş olması etkili oldu. Sonuç olarak kurbanlık hayvan satışları üreticilerimizi memnun etti. Üreticilerimizin çoğu kurban pazarına getirdiği hayvanları sattı. Kurban fiyatları, bayram öncesinde kamuoyuna açıkladığımız seviyelerde gerçekleşti" değerlendirmesinde bulundu.

"Bazı illerde büyükbaş kurbanlık kalmadığı için alıcı küçükbaşa yöneldi"

Bayraktar, bazı illerde büyükbaş kurbanlık kalmadığından dolayı alıcıların küçükbaşa yöneldiğine de dikkat çekerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu durum küçükbaş kurban satışlarını da hızlandırdı. Fiyatların geçen yıla yakın makul seviyelerde şekillenmiş olması talebi de artırdı. Satılan hayvan sayısının geçen yıla göre daha fazla olduğu görülüyor. Hayvan satışlarının iyi olması, hayvanların üreticinin elinde kalmasını, dolayısıyla tüccarların bu hayvanları ucuza kapatmasını engelledi. Erzurum, Sakarya gibi bazı iller dışında üreticinin elinde hayvan kalmadı. Bundan dolayı üreticilerin bayram sonrası Et ve Süt Kurumuna hayvanlarını kestirmek için ciddi bir müracaatları olmadı."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler