YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversiteliye iş yok!
Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur) kayıtları acı tabloyu ortaya çıkarmaya yetti. Buna göre üniversite mezunlarının vasıfsız elemanlara göre iş bulma şansı daha düşük...
Üniversiteliye iş yok!
04 Temmuz 2010 / 08:52 Güncelleme: 04 Temmuz 2010 / 08:58

Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur) kayıtlarına göre, üniversite mezunlarının iş bulma oranı vasıfsız elemanlara göre daha düşük...

İşsizliğin azaltılması amacıyla iş arayanların mesleki becerilerini artırıp iş bulma imkanlarını yükseltmeye yönelik politikalar yürütülürken, eğitimsizlik de kendi özel şartları içinde iş bulmayı kolaylaştıran ve işsiz kalma süresini kısaltan bir faktör olarak ortaya çıkıyor. Türkiye İş Kurumu'nun (İşkur) kayıtlarına göre, üniversite mezunlarının yüzde 17'si, okuryazar olmayanların ise yüzde 33'ü en geç bir yıl içerisinde iş bulup çalışmaya başlıyor. İş Kur, son bir ay içerisinde eğitim şartı aranmayan bin 515 temizlik işçisini işe yerleştirirken sadece 5 işsiz bilgisayar programcısına iş bulabildi.

mezunresim.jpg

 

KADINLAR DAHA ŞANSLI

Verilere göre, iş bulmak amacıyla İşkur'a başvuran işsizlerin sayısı 1 milyon 715'bine ulaştı. Kayıtlar, iş arayan bu işsizlerden 1 milyon 448'ine bir yıldan fazla süredir iş bulunamadığını gösteriyor. İşkur'a başvuran her 100 işsizden yüzde 84'ü 1 yıldan uzun süredir işsiz gezerken 16 işsiz çeşitli işlere yerleşti. İşsizlerin binde 3,5'i de bir ay bile işsiz gezmeden yeni işini bulmayı başardı. Kadınların yüzde 18, erkeklerin ise yüzde 15'i bir yıldan önce işe yerleşme fırsatı yakalıyor.

Genel olarak iş arayan her 100 işsizden 16'sı bir yıldan daha kısa sürede iş bulabilirken, okuryazar olmayan işsizlerin yüzde 33'ü 1 yıl dolmadan işe kavuşuyor. Okuryazar olmayan erkeklerde iş bulanların sasıyı 37'ye kadar çıkarken kadınlarda 29'a düşüyor. İşsizlikte en uzun süre ise ilk okul mezunları ile ön lisans eğitimli işsizler bekliyor.

Bugün
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler