YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Üniversite mezunlarının yeni umudu çöpçülük
14 binden fazlası üniversite mezunu başvurdu
Üniversite mezunlarının yeni umudu çöpçülük
18 Temmuz 2009 / 10:04 Güncelleme: 18 Temmuz 2009 / 00:00

İşsizliğin çarpıcı fotoğrafı Adana'dan. Çukurova Belediyesi'nin 375 kişilik temizlik ve park bakım kadrosu için 50 bin 478 kişi başvurdu. Adayların  14 bini üniversite mezunu. Aralarında çift diplomalı olanlar bile varAdana'da acı tablo. Yeni kurulan Çukurova Belediyesi'nin temizlik ve park-bahçelerde çalıştırılmak üzere 375 kişiyi alacağının duyulması izdiham yarattı. Tam 50 bin 478 kişi belediyeye başvurdu. İşe talip adayların


14 binden fazlası ise üniversite mezunu


Genel seçimler öncesi Seyhan İlçesi'nin bölünmesiyle kurulan Çukurova Belediyesi işsizin yeni umudu. 2 ay önce faaliyete geçen belediye, temizlik işleri için 222, park-bahçe hizmetleri için de 153 olmak üzere, 375 işçilik kadro açtı. Haber kısa sürede kulaktan kulağa yapıldı. CV'sini hazırlayan belediyeye koştu.


700 TL İÇİN KIYASIYA REKABET
Başvurular çığ gibi büyüdü. Müracaat sayısı 50 bini aşınca, belediye yeni başvuruların kabulünü yasakladı. Kapıya asılan yazıyla gelenler geri çevrilmeye başlandı. Eğitim durumuna göre dosyalanan başvurular, tercihler için başkan yardımcıları ve müdürlere pay edildi. Çarpıcı tablo CV'lerin incelenmesiyle ortaya çıktı. Adayların 14 binden fazlasının üniversite mezunu olduğu görüldü. Hizmet alımı için yapılan ihaleye 12 taşeron firma başvurdu. 188 kişi belediye, 187 kişi de taşeron firma tarafından istihdam edilecek. İşe alınacak adaylar aylık 700- 800 TL maaşın sahibi olacak.


EV İŞLERİNDEN ELİM TEMİZLİĞE YATKIN
TEMİZLİK elemanı olmak için başvuranlardan Zeynep Satır (24) 'Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdim, 2 yıl Süleyman Demirel Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nde eğitim gördüm. İki diploma da işe yaramadı' dedi. 3 yıldır iş aradığını söyleyen Zeynep 'Ev işlerinden dolayı temizliğe yatkınım. Park, bahçe ve temizlik işi yapabilirim' diyor. 7 aylık eşi Yasin Satır (26) ise 'Borcumuz çok. 2 diplomam var. Bir hastanede sekreterlik yapıyorum. Kararı alırken çok düşündük. Belediye işçiliğinin garantisi olacağını göz önüne aldık' dedi


BÜROKRATLAR TORPİL İÇİN SIRAYA GİRDİ
BELEDİYE Başkanı CHP'li Yıldıray Arıkan, başvurular nedeniyle dertli. Arıkan,
'Hala başvuru geliyor. Ancak kabul etmiyoruz. Adayların 14 binden fazlası üniversite mezunu. Bu tablo ne yazık ki bir Türkiye gerçeği' dedi. Birçok kurum müdürü ile bürokrattan torpil ziyareti ve telefon geldiğini vurgulayan Arıkan, 'Hizmete zaman ayıramaz olduk. Her başvuruyu kabul etseydik sayı 100 bini bulacaktı. Sadece müracaatları geri çevirdiğimiz için kapıda ağlayanlar oluyor. İçim parçalanıyor' diye konuştu.


KPSS'de 84 ALDIM
ADAYLARDAN İrfan Durmaz (28) Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksek Okulu mezunu. KPSS'de 84 puan almış. Ancak devlet memurluğu hayali hüsranla bitmiş. Antalya'da, bir otelde barmenlik yapan Durmaz, 'Memurluk hayalim yıpranınca çaresiz kaldım. Çok iyi İngilizce biliyorum. Başvurum kabul edilirse hemen işbaşı yapmaya hazırım. En azından sigortası olan bir iş' diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler