YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uluslararası yatırım patlaması olacak
Uluslararası yatırım patlaması olacak
17 Nisan 2012 11:41
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: ''Şunu söylüyorum ki, biz inşallah, uluslararası bir yatırım patlaması yaşayacağız''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sistemine ilişkin ''Şunu söylüyorum ki, biz inşallah, uluslararası bir yatırım patlaması yaşayacağız'' dedi.

ABD temaslarına ilişkin basın mensuplarına bilgi veren Çağlayan, yeni teşvik paketinden çok umutlu olan yatırımcı firmaların heyecanından memnun olduklarını kaydetti.

Çağlayan, Georgia, Atlanta, New York, Washington, Houston, İllinois olarak 6 noktada Amerika'daki faaliyetlerimizi yoğunlaştırdıklarını dile getirerek, ''Bu saydığım 6 noktanın bulunduğu eyaletler, Amerika'nın gayrisafi milli hasılasının yüzde 46'sını oluşturmaktadır. Hele California Eyaleti bugün devlet olsa dünyanın 8. devleti olabilecek kapasitede bir ticari ve ekonomik kapasiteye sahip bir eyalet. Los Angeles, New York ve Miami gibi ticaret merkezleri de bizim için önemli bölgeler. Bu bölgelerin Miami hariç hepsine gittik'' dedi.

Yaptıkları görüşmelerde yeni teşvik sistemini anlattığını aktaran Çağlayan, şunları ifade etti:

''Teşvik sistemimiz, dünyanın en babayiğit sistemidir. Bunu bir kenara yazın. Hakikaten çok iddialıdır. Teşvikin en önemli ayaklarından biri, yatırım indirimidir. Bu indirim teşviğini 8-9 yıl sonra yeniden getiriyoruz. Tabii bunu iller bazında yapmamızın çok faydası oldu. Stratejik yatırımlarda, 6. bölge dışında, ilk 5 bölgede il ayrımı yapılmayacak olması çok önemli. Şunu söylüyorum ki, biz inşallah, uluslararası bir yatırım patlaması yaşayacağız. Bu konuda beni en çok umutlandıran durumlardan biri, bizim yurt dışından ithal etmek zorunda olduğumuz ürünlerin bu teşvik kapsamında ülkemizde üretilir hale getirilecek olması. Kesinklikle de, 'ihracatını yaptığımız ürünleri Türkiye'de üretelim, cari açığı böyle çözeriz' diye bir düşüncem yok.'' (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler