YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ülkemiz, dünyada bal üretiminde 6. sıradan 2. sıraya yükseldi"
"Ülkemiz, dünyada bal üretiminde 6. sıradan 2. sıraya yükseldi"
26 Ekim 2014 23:12
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bolu'ya 1 baraj, 25 dere ıslahı, 5 hidroelektrik santrali, 4 bal ormanı, 11 otomatik meteoroloji istasyonu yapılırken 22,5 milyon fidan toprakla buluştu" dedi.

Bolu Dağı'nda bir otelde, bakanlığın Bolu için yaptığı ve yapmayı düşündüğü projelerin ele alındığı toplantıda konuşan Eroğlu, geçmişte kentte görev yaptığı için burayla gönül bağı bulunduğunu söyledi.

Bolu'ya 12 yılda büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Eroğlu, "Bolu'ya 1 baraj, 25 dere ıslahı, 5 hidroelektrik santrali, 4 bal ormanı, 11 otomatik meteoroloji istasyonu yapılırken 22,5 milyon fidan toprakla buluştu. Bolu'da tekrar araziyi suya kavuşturacağız. Ayrıca 58 bin 730 dekar arazinin de sulama tesisleri rehabilite edilerek, daha iyi şartlarda sulanması sağlanacak" diye konuştu.

Eroğlu, Bolu’ya geçen yıl sonuna kadar 5,2 milyar lira destek verildiğini, bu rakamın yıl sonu itibariyle 7 milyar lira olacağını ifade etti.

Eroğlu, Abant, Gölcük ve Yedigöller'i turizme daha iyi açmak ve tüm dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, “Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bolu, orman açısından zengin bir ilimiz. Bolu’nun bazı talepleri bize bildirildi. Bu talepler üzerinde çalışmalarımız oldu. İnşallah onları burada müzakere edeceğiz. Bolu için ne gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu.

Kentin turizm potansiyelinden de bahseden Eroğlu, “Bana göre turizmde yeteri kadar kendini tanıtamıyor. Bununla ilgili olarak bir master planı hazırlıyoruz. Bolu'muzu bütün dünya turizmine tanıtmak, av, tabiat ve organik turizm açısından burayı bir üst yapmak istiyoruz. Bolu, her şeyin en güzeline layık" dedi.

“Ağaçlandırma ve ormancılıkta gerçekten destan yazıldı”

"Orman köylerine sahip çıktık. Orman köylüsüne destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Kırsal alandaki insanlarımıza orman teşkilatımız tarafından yeni bir proje hazırlandı. Gelir getirecek olan türlerin yetiştirilmesi gibi. Türkiye'yi bal üretiminde dünya lideri yapmak maksadıyla ülke çapında bal ormanları kurduk. Bu atılımımız sayesinde ülkemiz dünyada bal üretiminde 6. sıradan 2. sıraya yükseldi. Bolu da artık bal üretiminde iddialı. Bolu'nun Seben, Kıbrıscık, Yeniçağa ve Seben ilçelerine bal ormanı kurduk."

Bir gazetecinin, "Ankara İçmesuyu 2. Merhale Projesi Gerede Sistemi" projesinde gelinen son noktayı sorması üzerine, Eroğlu, "Projenin 22 kilometresi bitti ve 10 kilometrelik kısım kaldı. Bunu da önümüzdeki yıl tamamlayacağız. Şu an Ankara’nın içme suyu problemi yok. Yağışlar da geldiği için şu an bir sıkıntı yok. Bu proje, 2050 yılına kadar ihtiyaçları karşılayacak şekilde planlandı. Bunu yapıyoruz ve bu da bitecek inşallah" dedi.

Eroğlu'nun konuşmasının ardından basına kapalı devam eden toplantıya, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bakanlık yetkilileri ve kurum müdürleri katıldı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler