YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ucuz konuşmada 4'ncü olduk
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) haberleşme sektörünü incelediği 2011 raporunda Türkiye, cep telefonundan en ucuz konuşmada 34 OECD ülkesi arasında 4’üncü sırada yer aldı...
Ucuz konuşmada 4'ncü olduk
02 Ocak 2012 / 08:37 Güncelleme: 02 Ocak 2012 / 08:38

Türkiye, kısa mesaj (SMS) göndermede Avrupa rekorunu elinde tutarken, konuşma süresinde ikinci sırada yer alıyor.

Çağrı sonlandırma üçte biri

Mobil çağrı sonlandırma dakika ücreti Avrupa’da ortalama 4.5 Eurocent iken, Türkiye’de AB ortalamasının yaklaşık üçte biri seviyesinde 1.45 Eurocent olarak gerçekleşti. Kısa mesaj (SMS) sonlandırma ücretlerinde ise Avrupa ortalaması 3.5 Eurocent olmasına karşılık, Türkiye’de bu rakamın 0.87 Eurocent olduğu görülüyor.

34 ülke karşılaştırıldı

Avrupa Elektronik Haberleşme Düzenleyici Kuruluşları Birliği (BEREC) tarafından hazırlanan raporda, mobil çağrı sonlandırma ücretleri, SMS sonlandırma ücretleri ve abone başına aylık SMS sayıları konusunda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 34 ülkeye ilişkin karşılaştırma tablolarına yer verildi.

Aylık SMS’de birinciyiz

Rapora göre, 2010’da abone başına aylık gönderilen kısa mesaj bakımından Avrupa ortalaması 83 iken, Türkiye abone başına aylık ortalama 200 SMS ile ilk sırada yer alıyor. Cep telefonuyla konuşma sürelerinde de Türkiye aylık 261 dakikalık konuşmayla, ortalama konuşma süresi 279 olan Fransa'nın ardından ikinci ülke konumunu koruyor.

BTK: Rekabet ve düzenlemeler ücretleri düşürdü

BİLGİ Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, arabağlantı hizmetlerine ilişkin ücretlerde 2004’den beri düzenleme yapmaya başladıkların belirterek, “Bu süreçte mobil ara bağlantı ücretleri yüzde 80, sabit ara bağlantı ücretleri yüzde 60 düşürüldü. SMS ücretleri de yaklaşık yüzde 45 oranında ucuzladı. Çağrı sonlandırma ücretlerinin düşmesi tüketicilere sunulan tarifelerin de ucuzlamasını sağladı” dedi. Acarer, Türkiye’de GSM vergileri yüksek olmasına karşılık Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında konuşma ücretlerinin, yapılan düzenlemeler ve rekabet ortamı sayesinde makul düzeylere gerilediğini söyledi. (Hürriyet)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler