YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ucuz gaz Türkiye'ye geliyor
Ucuz gaz Türkiye'ye geliyor
15 Kasım 2014 11:15
Kuzey Irak ve Bağdat arasında yapılan anlaşma Kürt gazının Türkiye’ye akışının önünü açtı.

Merkezi ırak hükümetiyle ırak kürt bölgesel yönetimi (ıkby), petrol ihracında nihayet anlaşmaya vardı. Ikby hükümetinin resmi sitesinde yayınlanan açıklamaya göre ırak federal hükümeti, kürt bölgesel hükümetine ilk adımda 500 milyon dolar ödeme yapacak. Kürt yönetimi, günlük 150 bin varil petrolü, ırak hükümeti üzerinden ihraç edecek.
 
İki taraf arasında atılan bu adım türkiye için de büyük önem taşıyor. Eski türkiye petrolleri anonim ortaklığı (tpao) genel müdürü mehmet uysal, bağdat ile erbil arasında yapılan petrol ihracatına yönelik anlaşmanın türkiye’ye son derece olumlu yansımaları olacağını belirterek, “kerkük- ceyhan üzerinden akacak petrol miktarı artar. Türkiye, daha çok taşıma geliri elde eder. Kürt gazı türkiye’ye gelir” diye konuştu.
 
Bir adım sonrası gaz anlaşması
 
genel energy’nin, ırak kürt bölgesi’ndeki bina bavi gaz sahasında, avusturya kökenli omv’nin yüzde 36 hissesini, 150 milyon dolara satın aldığını anımsatan uysal, “bağdat ile erbil arasında varılan anlaşmanın bir adım sonrası kuzey ırak’ta üretilecek gazın türkiye’ye transferidir. Genel energy, omv’nin hisselerini satın aldı. Bence, bu anlaşmanın ve sürecin en önemli yararı, kürt gazının türkiye’ye gelmesi olacaktır” dedi. Bu da aslında türkiye’nin daha ucuz olarak türkiye’ye gelmesi beklenen kürt gazına kapılarını açması anlamına geliyor.
 
‘ikiz hat aktif çalışacak’

 
Uysal, kerkük- yumurtalık’ın ikiz hat olduğunu anımsatarak, “yıllardır kullanılmayan ikinci hat da aktif olarak çalışmaya başlayacak” dedi.
 
Türkıye’nın taşıma geliri artacak

Kerkük-Yumurtalık’tan akan her varil petrol için türkiye’nin anlaşmalarla tayin edilen tutarda taşıma bedeli tahsil ettiğini kaydeden uysal, “kerkük-yumurtalık’ta iki hattın da tam kapasite çalışmaya başlamasıyla türkiye’nin, bu hatlardan elde edeceği taşıma geliri de katlanacaktır. Türkiye, gelirini artıracaktır. Kürt yönetimi, daha çok para kazanmaya başlayacak. Bu durumda türkiye’nin bölgeye yönelik ihracatı artış kaydedecektir” dedi.
 

HABERTÜRK

11:56
 // vatan sever
Turk bayragi altindaki butun insanlar kardestir kurdu turku cerkezi alevisi sunnisi vedigerleri.... bunu boyle kabul edelim iri olalim selam...
15 Kasım 2014 11:56
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler