YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ucuz benzin geliyor...
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün Ankara'da enerji piyasasıyla ilgili güncel açıklamalar yaptı.
Ucuz benzin geliyor...
25 Ocak 2011 / 08:11 Güncelleme: 25 Ocak 2011 / 08:14

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, artan akaryakıt fiyatlarını dengelemek için Venezuela'dan ucuz ürün getirmek stediklerini açıkladı. TPIC şirketiyle getirilecek benzin ve mazot gibi akaryakıtlar, TPAO'nun istasyonları aracılığı ile satılacak.

Diplomasi Muhabirleri Derneği'nin toplantısına katılan Yıldız, bu konuda en dikkat çekici açıklamayı ise artan akaryakıt fiyatlarını önlemek için alacakları yeni tedbirler hakkında yaptı. Yıldız, bu kapsamda, Venezuela'dan ucuz petrol ürünleri almayı planladıklarını açıkladı.

110 bayisi bulunuyor

Buna göre Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) alt kuruluşu olan TPIC, Venezuela'dan ucuz petrol ürünü, yani benzin ve mazot ithal edecek. TPIC'nin getireceği ucuz ürünler, TPAO'nun 110 istasyonu olan akaryakıt dağıtım şirketleri aracılığı ile satılacak. TPIC, ayrıca isterlerse diğer akaryakıt dağıtım şirketlerine de ürün verecek.

'Selamünaleyküm'

Venezuela'daki görüşmeleri hakkında detaylar da veren Yıldız, Devlet Başkanı Chavez'in kendilerini "Selamünaleyküm" diyerek karşıladığını söyledi. Chavez'in ayrıca oturduğu binanın duvarlardaki kurşun izlerini göstererek, zamanında bu saraya kurşun sıkanlar arasında olduğunu anlattığını belirten Yıldız, kendisinin "Sarayı kurşunlarken bir gün burada oturacağınızı düşünmüş müydünüz?" şeklinde soru sorduğunu, buna Chavez'in "Ben Allah'a inanıyorum, çünkü Allah ne istiyorsa o olur, ben burada halkım için oturuyorum" yanıtını verdiğini ifade etti.

Nükleer Fransa'ya kapalı

Türkiye'nin nükleer santral ihalesi için Japonya ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Yıldız, bunun mart sonuna kadar sonuçlanmasını umduklarını bildirdi. Fransa'nın teklifinin hatırlatılması üzerine Yıldız, önce Japonya ile görüşmelerin tamamlanması gerektiğini söyledi. Fransa'nın Türkiye'nin AB üyelik süreci ile ilgili olumsuz tutumunun görüşmelerde etkili olup olmayacağının sorulmasına karşılık da Yıldız, şunları söyledi: "Böyle bir süreç başlarsa Fransa'nın yaptıkları konusunda hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız."

Müteahhitler şubatta yolcu

Dün ayrıca, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Enerji Bakanı Taner Yıldız, Venezuela'nın petrol karşılığı konut teklifini görüşmek üzere biraraya geldi. Bu konuda açıklama yapan Çağlayan, Venezuela'nın "petrol karşılığı konut" teklifini görüşmek üzere kendi başkanlığındaki teknik heyetin şubat ayının ikinci haftasında Venezuela'ya gideceğini bildirdi. Yıldız ise bir soru üzerine, rakamlarda mutabık kalınırsa 1 veya 1,5 yıl içinde petrol çıkarıp, getirme imkanı olabileceğini bildirdi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler