YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Uçak biletlerinde T.C. kimlik numarası dönemi
Uçak biletlerinde T.C. kimlik numarası dönemi
14 Nisan 2016 11:22
Hızlı ve en rahat ulaşım araçlarından olan hava yolu seyahatleri sırasında uçak bileti üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunmasının zorunlu hale getirilmesi, bazı karışıklıkların da önüne geçecek.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, otobüs biletleri için daha önce yürürlüğe giren T.C. kimlik numarası girilmesi zorunluluğu, 30 Mayıs 2016'dan itibaren uçak bileti almak isteyenler için de geçerli hale geldiği bildirildi.
 
Bundan 3-4 yıl öncesine kadar yolcular sadece isim ve soy isim belirterek şehirler arası seyahatlerini gerçekleştirebilirken, yolcular bundan sonra T.C. kimlik numaralarını da belirtmek durumunda kalacak.

Böyle bir uygulamaya neden gidildi?

Aynı isim ve soy isme sahip kişilerin sayısının oldukça fazla olması ve yolcuların farklı isim kullanarak seyahat etmelerinin önüne geçmek için böyle bir uygulamaya geçildiği öğrenildi.

Uygulamayla, 11 numaradan oluşan T.C. kimlik numarası her vatandaş için farklılık gösterdiği için isim benzerliği olsa da kişilerin ayırt edilmesini daha kolay bir hale geldiği kaydedildi.

Online uçak bileti satış portallarından www.bilet3.com yetkilileri de, 30 Mayıs 2016'dan itibaren uçak bileti alındığında bilet üzerinde T.C. kimlik numarasının kullanılmasının zorunlu hale getirildiği aktardı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler