YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Twitter'a yüzde 36'lık KDV gözdağı
Twitter'a yüzde 36'lık KDV gözdağı
16 Nisan 2014 16:35
Bakan Şimşek Twitter gibi ofisi olmayan sosyal medya şirketlerine ilan verenin KDV'sinin yüzde 18'den 36'ya çıkarılabileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Twitter'ın Türkiye 'de ofis açması ve Türk vergi sistemine dahil olması konusunda ısrarcı.

Bakan Şimşek Twitter'ın Ankara 'ya gelen yetkililerinin kendileri ile de görüşmek istediğini dile getirdi. Türkiye'de sürekli gelir elde eden sosyal medya şirketlerinin Katma Değer Vergisi (KDV) açısından sorun olmadığını çünkü reklam veren tarafın ödemeyi yaptığını belirterek sorunun gelir ve kurumlar vergisi kısmında çıktığını vurguladı. 

Radikal'in haberine göre; Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Bu şirketler iyi niyete sahiplerse Türkiye'deki süreklilik sağlayan faaliyetlerinden dolayı temsilcilik açmalılar. Eğer açmıyorlarsa kanun çerçevesinde bu sosyal medya şirketlerine ilan verenlerin KDV'sini yüzde 18 yerine yüzde 36 olarak uygularız. Bu yapılabilir bir şey" diye konuştu.

Temsilcilik açan da oldu

Bakan Şimşek'in dün mart ayı bütçe sonuçlarına ilişkin düzenlediği toplantıda gündem Twitter'da yoğunlaştı. Şimşek Türkiye'de gelir elde ettiği halde Türkiye'de temsilcilik açıp vergi vermiyorsa, vergi kaçırıyorsa, haksız rekabete yol açıyorsa bunlara müdahale edileceğini belirterek örnek olarak ilan verenin KDV'sinin arttırılabileceğini belirtti.

Şimşek Google'ın gelip temsilcilik kurduğunu ve bu şekilde temsilcilik kuranlara ise KDV'nin yine yüzde 18 uygulanacağını söyledi. Şimşek tüm sosyal medya şirketlerini töhmet altında bırakmak istemediğini, işini doğruca yapan şirketlerin de bulunduğunu da belirterek bugüne kadar yaptıkları incelemelerin, yazdıkları cezaların ve devam eden mahkeme süreçlerinin olduğunu dile getirerek, bu süreçler sonunda Türkiye'ye gelip daimi temsilcilik açanların da bulunduğunu bildirdi.

Neden ofis açması isteniyor?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter'ın Türkiye'de şube açmasının şart olduğunu söylemesinin püf noktası anlaşıldı. Türkiye'nin ABD'yle çifte vergilendirme anlaşmasına göre Twitter Türkiye'de temsilcilik veya bir işyeri açtığı anda Türkiye'nin vergi alma imkanı doğacak. Twitter elde ettiği gelir ve kurumlar vergisini Türkiye'de ödeyecek, daha sonra da ABD'de indirim konusu yapabilecek.

Türkiye ile ABD'nin 1998 yılında yürürlüğe giren çifte vergilendirme anlaşmasının 5'nci maddesinde öncelikle 'işyeri' tanımı yapılıyor. Bu maddeye göre, işyeri terimi, "bir teşebbüsün işinin tamamen veya kısmen yürütüldüğü işe ilişkin sabit bir yer anlamına gelir" şeklinde tanımlanıyor.

İşyeri terimi kapsamına, yönetim yeri, şube, büro, fabrika, atelye giriyor. Daha sonra anlaşmanın "Ticari kazançlar" başlıklı 7'nci maddesinin 1'inci fıkrası devreye giriyor. 1'inci fıkrada, "Bir Akit Devlet teşebbüsüne ait kazanç, sözkonusu teşebbüs diğer Akit Devlette yer alan bir işyeri vasıtasıyla ticari faaliyette bulunmadıkça, sadece ilk bahsedilen Devlette vergilendirilecektir.

Eğer teşebbüs yukarıda bahsedilen şekilde ticari faaliyette bulunursa, teşebbüsün kazançları bu diğer Devlette, işyerine atfedilebilen miktarla sınırlı olmak üzere, vergilendirilebilir" deniliyor.

Bu maddeyle Türkiye'nin Twitter'ın faaliyetlerinden gelir ve kurumlar vergisi almasının yolu açılıyor. Daha sonra da 23'ncü maddeye göre mahsup yapılabiliyor. Yani Twitter ofis açarsa yıllık olarak elde edeceği kazançların vergisini Türkiye'de ödeyecek. Daha sonra ABD'de ödeyeceği vergi üzerinden indirim konusu yapabilecek.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler