YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD'ın önerisine ret
TÜSİAD'ın önerisine ret
03 Temmuz 2010 07:38
TÜİSAD'ın ortaya attığı 'Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya devletle ortak yatırım yapalım' önerisine Bakan Ergün'den ret cevabı geldi.

Ergün, "Öneri devletçiliği gündeme getirir. Ekonomik model değişikliği siyasi modeli de değiştirir" dedi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'ya yatırım yapmamakla eleştiriliyor. Son yapılan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısında da kapalı kapılar ardından bazı üyeler "Güneydoğu'da devletle beraber ortak yatırım yapalım" önerisi getirdi. Öneriye Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise kapıları tamamen kapattı. Ergün şu noktalara dikkat çekti:

SİYASİ SİSTEM DEĞİŞİR

**        Bu öneri piyasa ekonomisi modelinden adeta karma ekonomi modeline, hatta devletçi modele yeniden yaklaşma anlamına gelir. Başta çok parlak gözükse de orta ve uzun vadede maliyetini hesap etmek lazım.

**        Eğer bir ekonomik model değişikliğine doğru gidildiğinde bu sizi siyasi model değişikliğine de götürebilir.

**        Biz kalkınmanın özel sektör eliyle gerçekleşmesini istiyoruz.

**        Türkiye'nin hızlı hareket edebilmesi ve yüklerini atması için siyasi reformlara ihtiyaç var. Örneğin, yargı reformu. Kürt vatandaşların etnik sorunu, terör meselesi. Bunlar hukuk devleti içinde çözülmeli ve bu yükleri daha fazla üzerimizde taşımamalıyız.

**        Bu sorunlar çözüldüğünde Doğu ve Güneydoğu'ya yerli ve yabancı yatırımların gidip gitmeyeceğini tartışmayacağız.

TÜSİAD DESTEK VERSİN

**        Güneydoğu'ya yatırımlarla ilgili elbette TÜSİAD üyeleri ile bütün sanayicilerden daha fazla destek bekliyoruz.

**        Birbirimizi eleştirmekten ziyade oturalım 'beraber ne yapabiliriz' bunu planlayalım.

**        Siyasi ve ekonomi hamleleri birlikte müzakere etmek çok önemli. Yoksa sivil toplum örgütlerine doğrudan doğruya 'siz şu düşünceleri söylediniz ama siz de şunu yapmadınız' demek doğru değil.

EPDK'YA FIRÇA

Sanayi Bakanı Ergün, EPDK'nın elektrik fiyatlarını önce indirmesini ardından da geri adım atarak indirimden vazgeçmesini eleştirdi. Ergün, "EPDK bu tür geri adımlarla piyasada tedirginliğe yol açmamalı. İndirime gidim diyorsa uygulamalı. Üç gün sonra 'yanlış yapmışız pardon indirimi geri aldık' gibi bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değil. Bu tür kararlar alınırken iyi hesaplama yapılmalı" dedi. Ekonomi ve siyasetin her şeyin tartışılabileceği bir alan olduğuna işaret eden Ergün, dalgalı döviz kurunun da tartışılabileceğini belirtti. (Bugün)

ZARARI VATANDAŞMI ÖDEYECEK !
 // VATANDAŞ
Devlet ortaklı hiç bir şey yürümez vatandaş ortak olur çalışmak ister devlet ortak olur siyasi alım yapar, o işten zarar edilirse vatandaş ödeyemez parası boşa gider. Bizce devlet ticaretten el çeksin sadece hukuki ve mali olarak denetlesin ve bürokratik kolaylık sağlasın ticarete kesinlikle girmesin sonra oyçiftliğine çevirirler . Hükümeti destekliyoruz tusiad çok istiyorsa şirket olarak kendileri işletmeleri açsınlar devlet kredisi alıp çalıştırsınlar....
03 Temmuz 2010 09:12
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler