YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TÜSİAD: Türkiye dünyanın...
TÜSİAD: Türkiye dünyanın...
10 Mart 2010 11:03
Boyner: Kredi notumuz arttı, krizlere karşı dürençli görünüyor

Türk Sanayici ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, artık Türkiye'nin siyasi dalgalanmalara karşı dirençli bir görünüm arz eden güçlü bir ekonomisi olduğunu belirterek, "Türkiye, orta vadede dünyanın 9 büyük ekonomisinden biri olacaktır." dedi.

TÜSİAD, Kore'deki muadil kuruluşu FKI ile birlikte, 'Türkiye-Kore İş Forumu' düzenliyor. Forumun açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye'nin değişim sürecinde olduğunu belirtti. Küresel krizin ekonomiyi etkilediğini ancak Türk ekonomisindeki gerilemeye rağmen bankaların güçlendiğini aktaran Boyner, "Bankalar hem iç hem de dış piyasada güven buluyor. Kredi notumuz arttı. Küresel krize karşı dirençli görünüyor. Türkiye, orta vadede dünyanın 9 büyük ekonomisinden biri olacaktır. Türkiye 'nin artık güçlü, siyasi dalgalanmalardan etkilenmeyen bir ekonomi var. İki ülke arasındaki bağlar güçlenecektir." diye konuştu.

Kore ile ticari hacmin artırılması gerektiğini ifade eden Boyner, "3,3 milyar doların üzerine çıkarmalıyız." dedi. Kore'nin Türkiye için çok önemli bir örnek olduğunu kaydeden Boyner, "Enerji en önemli iş birliği alanlarından biri. Otomotiv ve istihdam alanında Koreli şirketler Türkiye'yi önemli bir alan olarak görmektedir. Türkiye Koreli iş adamları için önemli bir yatırım ülkesi olmaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.

Cihan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler